نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا، در نشستی پیرامون اوضاع افغانستان در شهر رم بحث و گفت‌وگونمودند و پنج شرط خود برای کمک به دولت آینده افغانستان را اعلام کردند.

حکومت فراگیر، حق انتخاب رهبران سیاسی، حمایت از حقوق بشر، حقوق زنان، جوانان و اقلیت‌ها، تعهدات در زمینه مبارزه با تروریسم و این که افغانستان به پایگاهی برای تروریستان بدل نشود، پای‌بندی به قوانین بین‌المللی از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی از جمله عناصری است که این کشورها بر لزوم رعایت آن در توافق‌نامه نهایی صلح تأکید کرده‌اند.

نماینده‌گان این کشورها‌ تصریح کرده‌اند که حمایت بین‌المللی از هر دولت آینده، حداقل تا حدی به پای‌بندی به این پنج عنصر بسته‌گی خواهد داشت.

حکومت‌داری خوب، تعهد به قانون و حقوق بشر از جمله حفظ دست‌آوردهای زنان و دختران، اقدام قاطع دولت برای مبارزه با فساد و انجام تعهدات ژنو نیز از شرایط کمک جامعه جهانی برای افغانستان خوانده شده است. نماینده‌گان امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا، تأکید کرده‌اند که مساله افغانستان راه حل نظامی ندارد و آن‌ها از دولتی که از طریق نیروی نظامی تحمیل شود، حمایت نمی‌کنند.

در بخشی از اعلامیه نماینده‌گان امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا آمده است که مذاکرات در سطح بلند که بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در هفدهم و هژدهم جولای برگزار شد، در آینده باید روی موضوعات اصلی متمرکز باشد.

آن‌ها اذعان کرده‌اند که دست‌یابی به توافق نهایی سیاسی از جمله توافق روی قانون اساسی زمان‌بر است و به این ترتیب دولت و طالبان باید در مورد آتش‌بس دایمی، جامع، اصول اساسی برای دولت آینده و جزییات توافق‌نامه‌های حکومت انتقالی تا رسیدن به توافق سیاسی نهایی به تفاهم برسند.

نماینده‌گان این کشورها تأکید کرده‌اند که تنظیم حکومت انتقالی باید شامل احترام به حقوق همه افغان‌ها مطابق با تعهدات بین‌المللی افغانستان و نیز تعهدات ضد تروریستی این کشور باشد.

نماینده‌گان کشورهای مزبور با نشر یک اعلامیه‌ مشترک از طالبان خواسته‌اند که حملات خود را به صورت فوری متوقف کنند.

در این اعلامیه تأکید شده است که همه طرف‌ها باید خشونت‌ها را کاهش دهند و از غیرنظامیان محافظت کنند و به تعهدات خود به قوانین‌ بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا به صورت مشخص از طالبان خواسته‌اند که حملات نظامی خود را متوقف کنند.

در اعلامیه از دولت و طالبان خواسته شده است که به طور معناداری در روند صلح شرکت کنند. نماینده‌گان کشورهای مزبور بر ضرورت فوری آتش‌بس تأکید کرده‌اند و قربانی‌ها و فداکاری‌های نیروهای امنیتی افغانستان را ستوده‌اند.

امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا گفته‌اند که مردم افغانستان از درگیری‌های طولانی رنج برده و آن‌ها نگران میزان بلند خشونت‌ها، حملات طالبان و تعداد موارد جدی از نقض حقوق بشر و نقض حقوق بشر در مناطقی که جنگ جریان دارد، هستند.

جامعه جهانی بار دیگر حمایت خود را از روند فراگیر صلح که متعلق به افغان‌ها باشد و مشارکت کامل و معنادار زنان در آن تمثیل شود، اعلام کرده است.

نماینده‌گان ویژه امریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناتو، ناروی و بریتانیا حمایت خود را از نهادهای افغانستان از جمله نیروهای امنیتی اعلام کرده‌اند.

جامعه جهانی تأکید کرده‌اند که هر دو طرف باید با حسن‌نیت مذاکره کنند تا به یک توافق سیاسی عادلانه و دایمی برسند و برای پیش‌رفت مذاکرات از هرگونه تسهیل‌کننده و میانجی‌ طرف سوم استقبال می‌کنند.