جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز دوشنبه، ششم جدی، قانون مجوز دفاع ملی این کشور را برای سال ۲۰۲۲ امضا کرد که ۷۷۰ میلیارد دالر را برای هزینه‌های دفاعی اختصاص می‌دهد.

با امضای این لایحه، کمیسیون ویژه بررسی جنگ امریکا در افغانستان نیز ایجاد شده است. ایجاد کمیسیون مزبور در این لایحه پیش‌بینی شده بود.

این کمیسیون ۱۶ عضو خواهد داشت و عوامل شکست امریکا را در افغانستان بررسی می‌کند.

امریکا در پایان ماه آگست به حضور ۲۰ ساله خود در افغانستان خاتمه داد. بسیاری‌ها خروج امریکا، سقوط حکومت مورد حمایت غرب و سلطه طالبان در کشور را شکست امریکا در افغانستان می‌دانند.

پیش‌تر قانون‌گذاران امریکایی به ایجاد این کمیسیون برای ارزیابی ناکامی امریکا در جنگ ۲۰ سال افغانستان پس از تسلط طالبان بر کشور، رای داده بود.

اعضای کمیسیون مورد نظر از سوی دو حزب اصلی امریکا انتخاب می‌شود. به اعضای این کمیسیون مهلت داده شده است تا گزارش اولیه را ظرف یک سال پس از اولین نشست خود و گزارش‌های نهایی را ظرف سه سال ارائه کنند.

در طرح ایجاد کمیسیون آمده است: «کمیسیون باید ارزیابی جامعی از جنگ در افغانستان انجام دهد و توصیه‌هایی برای اطلاع‌رسانی عملیات‌های آینده با درس‌های تاکتیکی و استراتژیک، از جمله تأثیر افزایش و کاهش نیروها و ضرب‌الاجل‌های معین ارائه کند.»

این کمیسیون هم‌چنان درباره آغاز جنگ افغانستان در دوران جورج دبلیو بوش، سیاست امریکا در قبال افغانستان پیش از ۲۰۰۱ میلادی و حملات ۱۱ سپتامبر که سبب حمله امریکا به افغانستان و سقوط نظام قبلی طالبان شد، تحقیق می‌کند.