به دنبال راه‌یافتن محمداشرف غنی به جمع فینالیست‌های فاسدترین افراد سال از سوی پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد اداری؛ ضیاالحق امرخیل، والی ننگرهار در حکومت پیشین می‌گوید که او با رییس جمهوری پیشین افغانستان کار کرده و آقای غنی فرد فاسد نبوده است.

او در واکنش به پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد اداری در یادداشتی به حمایت از آقای غنی نگاشته‌است: « گزارش OCCRP درباره محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین، یک تلاش ناکام برای ترور شخصیت او است. من از نزدیک آشنایی و تجربه همکاری با ایشان را دارم و به صراحت می‌توانم بگویم که او فردی فاسد نبود، بلکه در مبارزه با فساد کار می‌کرد.»

آقای امرخیل از چهره‌های نزدیک به محمداشرف غنی بود و در زمان حکومت او در سمت‌های گوناگون دولتی کار کرده‌است.

آقای امرخیل در حالی این صحبت‌ها را مطرح می‌کند که به تازه‌گی پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد اداری (OCCRP) اعلام کرده است که محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری افغانستان، شامل فهرست نهایی فاسدترین فرد سال شده است.

در گزارش این نهاد آمده است: «غنی قطعاً مستحق این جایزه است. او هم در فساد و هم در بی‌کفایتی فاحش خود نفس‌گیر بود. او مردم خود را ترک کرد و آن‌ها را در بدبختی و مرگ واگذاشت.»

این نهاد برای جایزه سالانه فاسدترین شخصیت سال محمداشرف غنی، رییس جمهور فراری افغانستان، بشار حافظ اسد، رییس جمهور سوریه، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، سباستین کورز، صدراعظم اتریش و لوکاشنکو، رییس جمهور بلاروس را نامزد کرده است.