وزیر امور داخله پاکستان اعلام کرد که با آغاز تشدید جنگ در مرزهای مشترک کشورش با افغانستان، نیروهای این کشور را در امتداد مرزی با افغانستان جابه‌جا کرده است.

روزنامه «دان» چاپ اسلام آباد، روز شنبه، دوم اسد با به نقل از شیخ رشید احمد، وزیر داخله پاکستان گفته که این این کشور نیروهای منظم ارتش خود را در نوار مرزی با افغانستان جابجا می‌کند.

وزیر داخله پاکستان گفته که این تصمیم در پی افزایش حملات طالبان بر شماری از گذرگاه‌های تجاری روی دست گرفته شده است.

او هم‌چنان تصریح کرده است این تصمیمش نه تنها از ورود مهاجران افغان به پاکستان جلوگیری می‌کند، بلکه مانع ورود شبه نظامیان مسلح به خاک این کشور می‌شود.

وزیر داخله پاکستان افزوده که نیروهای نظامی از جمله نیروهای پاسبانان مرز، «نیروهای لویز و رنجر» در مرزهای مشترک با افغانستان مستقر می‌شوند تا از عبور غیرقانونی و قاچاق جلوگیری کنند.

او تأکید کرده که اوضاع نابسامان فعلی افغانستان ایجاب می‌کند که نیروهای منظم نظامی در امتداد مرزی مستقر شوند.

این تصمیم پس از آن گرفته شده است که طالبان برگذرگاه اسپین بولدک حمله کردند و این گذرگاه تجارتی را تصرف کردند.

پیش از پاکستان، تاجیکستان نیز از جابه‌جایی نیروهایش در امتداد مرزش با افغانستان خبر داده بود. این کشور  گفته بود که بیش از ۲۰ هزار نیرو را در مرزهایش با افغانستان مستقر کرده بود.

وزارت داخله پاکستان در حالی این تصمیم را اعلام می‌کند که، رییس جمهور غنی در نشست تاشکند گفت که در ماه‌های اخیر حدود ده هزار جنگجوی پاکستانی در حمایت از طالبان وارد خاک افغانستان شده‌است.

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی نیز در توییتی نوشته است که اگر حکومت اسپین‌بولدک ولایت قندهار را آزاد نکند، روزانه یک‌هزار ملیشه‌ی پاکستانی وارد خاک افغانستان خواهد شد.

آقای نبیل به رهبران حکومت، هشدار داده که بیدار شوند و آخرین فرصت‌های نجات کشور را به هدر ندهند. او گفته که به امید خارجی‌ها نباید، بینشینیم.