محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و جوبایدن، رییس جمهوری امریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی در مورد اوضاع کنونی افغانستان و همکاری‌های پایدار دوجانبه بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

این گفت‌وگو شام روز جمعه، اول اسد انجام شده‌است.

اولویت بندی کمک‌های امریکا

کاخ سفید، اعلام کرد که رییس جمهور بایدن، بر ادامه حمایت امریکا، از جمله کمک‌های انکشافی و بشردوستانه، برای مردم افغانستان به ویژه زنان، دختران و اقلیت‌ها تأکید کرده‌است.

بایدن هم‌چنین بر تعهد امریکا برای ادامه حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان برای دفاع از خود تأکید کرده و درخواست کمک ۳.۳ میلیارد دالری برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را اولویت بندی کرده‌است.

به اساس اولویت بندی بایدن، یک میلیارد دالر از این پول، برای اطمینان از این‌که نیروی هوایی افغانستان با تجهیزات هوایی مانند سه چرخبال بلاک‌هاوک تازه کمک شده‌ی امریکا و چرخ‌بال‌های هوایی دیگر تجهیز شوند، اختصاص داده‌شده‌است.

طبق تقسیم بندی بایدن، یک میلیارد دالر برای خرید و تهیه لوازم اصلی برای نظاميان افغان مانند سوخت و مهمات به مصرف می‌رسد.

گفته شده‌است از این میان ۷۰۰ میلیون دلار برای پرداخت حقوق سربازان افغان مصروف می‌شود.

گفته شده‌است امریکا بیش از ۲۶۶ میلیون دالر کمک‌های بشردوستانه اضافی وعده به افغانستان وعده کرده و نیز ۳۰۰ میلیون دالر کمک‌های توسعه‌ای غیر بشردوستانه برای کمک به مردم افغانستان وعده کرده‌است.

بایدن، درخواست کمک ۳۶۴ میلیون دالری دیگر برای توسعه و سایر کمک‌های غیرانسانی به وزارت امور خارجه امریکا و سازمان ملل برای سال مالی ۲۰۲۲ را نیز تأیید کرده‌است.

گفتار و کردار طالبان در تناقض قرار دارد

کاخ سفید اعلام کرده‌است که رییسان جمهور دو کشور از تناقض گفتار و کردار گروه طالبان نسبت به صلح انتقاد کرده‌اند.

طبق اعلام کاخ سفید، رییس جمهور بایدن و رییس جمهور غنی توافق کردند که حملات فعلی طالبان با ادعای این گروه در حمایت از حل و فصل معضل از طریق گفت‌وگو در تناقض کامل قرار دارد.

رهبران دو کشور بخاطر کشته شدن افغانهای بی‌گناه، از جمله قربانیان حملات هدفمند، بیجاشدگان ملکی، غارت و سوزاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و آسیب رساندن به شبکه‌های ارتباطی تأسف کردند.

تأکيد بر انسجام رهبران افغانستان

رييس جمهوری امریکا بر اتحاد رهبران افغانستان تأکید کرده و از رییس جمهور غنی خواسته تا در این خصوص کار کند.

دو طرف در مورد اهمیت اجماع افغان‌ها برای حمایت از منافع مشترک که در تأمین صلح و امنیت نهفته‌است نیز تأکید کردند.

رییس جمهور بایدن ادامه همکاری دیپلماتیک ایالات متحده در حمایت از یک توافق سیاسی پایدار و عادلانه را نیز تعهد کرده‌است.