Afghan CEO Abdullah Abdullahریاست اجرایی حکومت وحدت ملی از تمام نهادهای دولتی، وزارت‌خانه‌ها، ریاست‌های مستقل، سفارت‌خانه ها و نماینده‌گی‌های سازمان ملل متحد خواسته‌است تا در مکاتبات‌شان، لقب «جلالت‌ماب» را برای عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به کار ببرند.

در مکتوبی که از سوی دفتر ریاست اجراییه زیر عنوان نامۀ متحدالمال به نهادهای دولتی فرستاده شده آمده است که حین ارسال مراسلات، آن‌ها باید لقب «جلالت‌ماب» را برای مقام ریاست اجراییه استفاده کنند.

در این نامه از وزارت امور خارجه خواسته شده‌است تا موضوع را با تمام سفارت‌خانه‌های خارجی، دفاتر سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی مقیم کابل و نماینده‌گی‌های سیاسیکنسلی دولت افغانستان مقیم خارج، شریک سازند.

این مکتوب روز دوشنبه (۱۱ حوت ۱۳۹۳ ) از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی پخش و نشر شد که انتقادهای را از سوی کاربران این شبکه‌ها نیز به دنبال داشت.

ژکفرحسینی، عکاس و خبرنگار در دیوار فسبکش با نشر نامۀ ریاست اجراییه چنین نوشته‌است:

من آنم که رستم بود پهلوان

کاش یگان تاجر ماجر خیراندیش پیدا شود؛ برای آسیب‌دیده‌های حوادث طبیعی اخیر و سی و یک تن اسیر؛ به جای کمک‌های اولیه یک‌یک سیت تلفن مبایل با انترنت فول‌چارچ توزیع کند. تا آن مصیبت‌زده‌های بی‌چاره از غم‌شریکی ما فیس‌وکی‌ها با خبر شده آن‌ها هم با لایک و کامنت شان میزان لایک و کامنت پست‌های ما را بالا ببرند.

در ضمن از این فرمان جلالت‌مآب شان نیز با خبر گردند و عکس‌های فیس‌بوکی شان را از جریان بازدید نقاط آسیب‌دیده لایک کنند.

ایوب آروین خبرنگار بی بی سی در برگه فسبکش نوشته‌است:

دفتر دکتر عبدالله برای او لقب تعیین کرد: «جلالت‌مآب محترم». این لقب را مقایسه کنید با القاب دورۀ امانی در قانون «تخفیف القاب» مصوب 1300.

با نام اشرف غنی هیچ لقبی ذکر نمی شود. در سالهای نخست ریاست جمهوری حامد کرزی، عنوان «جلالت‌مآب» با نام او ذکر می شد.

فهیم فتیان یک کاربر دیگر فسبک در دیوارش چنین نگاشته‌است:

داکتر عبدالله عبدالله: مرا «جلالت‌مآب» بگویید!

بزرگ‌ترین مشکل افغانستان، امروز با تدبیر و هوش و نبوغ جلالت‌مآب محترم بزرگ‌وار داکتر عبدالله عبدالله رییس عمومی اجراییه و رییس کابینه و صدراعظم اجرایی و نخست وزیر آیندۀ کشور، شناسایی و حل شد. ایشان دریافتند که در این شرایط حساس و خطرناکی که کشورمان در معرض جنگ، انتحار، تروریزم، داعش و برف‌کوچ قرار دارد، تمام بدبختی‌ها به خاطر نبودن لقب «جلالتمآب» پیش از نام‌شان است. در نشست فوق العاده ای که در قصر سپیدار با بزرگان قومی، صدها مشاور، خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شده بود، همه به این نتیجه رسیدند که اگر لقب «جلالت‌مآب» در نام محترم رییس اجراییه اضافه شود تمام بدبختی‌های مردم حل می‌شود. حاضرین به نبوغ دانشمند بزرگوار و ادیب مشهور حضرت داکتر عبدالله عبدالله حیرت کردند و در حالیکه یخن های خود را پاره می‌کردند فریاد زدند:‌ «چرا زودتر متوجه نشدیم؟! خداوند صدراعظم اجرایی را زنده داشته باشد

فرمان استفاده لقب تشریفاتی برای یکی از رهبران حکومت وحدت ملی در حالی به دست‌رس کاربران شبکه‌های اجتماعی افتاد و مورد انتقاد قرارگرفت که مردم به دلیل وقوع چندین حادثۀ ناگوار و تکان دهنده در چند روز خیر از جمله وقوع برف کوچ در چندین ولایت که باعث هلاکت نزدیک به ۳۰۰ تن شد، ربوده شدن ۳۰ مسافر از سوی گروه داعش و قطع برق در چندین شهر به شمول مرکز، ناراحت و نگران‌اند و توقع دارند مسؤولان و رهبران نجات گیرمانده‌ها و کسانی که در ساحۀ تهدید قراردارند، رهایی رباینده‌گان و رفع مشکلات بی‌برقی را در اولویت کاری‌شان قراردهند.

Abdullah