عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که هرچند مذاکرات بین‌الافغانی صلح از سر گرفته شده، اما فاصله‌ای زیاد تا برقراری صلح داریم.

آقای عبدالله که امروز (پنج‌شنبه، 13 جوزا) در مراسم گرامی‌داشت از دهمین سال‌روز جان باختن محمد داوود داوود، فرمانده پیشین پولیس زون شمال و شاه‌جهان نوری، فرمانده پیشین پولیس ولایت تخار سخن می‌گفت، بیان داشت که دولت‌مردان افغانستان باید در آستانه خروج نیروهای خارجی از کشور، از تدبیر، مقاومت و شجاعت استفاده کنند.

وی تاکید کرد که برای بیرون شدن از وضعیت فعلی نیاز است تا ما مسایل شخصی خود را کنار بگذاریم و از قدرت تدبیر کار بگیریم. او در عین حال افزود، باوجود که مذاکرات صلح بین‌الافغانی از سر گرفته شده، اما فاصله زیادی تا برقراری صلح داریم.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی خاطرنشان ساخت، این دور از تصور نیست که خروج نیروهای خارجی از افغانستان روی وضعیت کشور تاثیر خواهد گذاشت، اما شرایط فعلی در مقایسه با زمان خروج ارتش سرخ از افغانستان بسیار متفاوت است.

به گفته آقای عبدالله، در زمان خروج ارتش سرخ، افغانستان درگیر بحران‌های داخلی بود و علاوه بر آن به لحاظ روابط بین‌المللی نیز این کشور در حالت منزوی کامل قرار داشت.

او تصریح کرد که امروز افغانستان با تمام کشورهای جهان روابط دیپلماتیک دارد و جامعه جهانی از دولت و نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حمایت می‌کند.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی همچنان گفت که اختلافات در درون حکومت وجود دارد، اما ما باید روی تقویت اتحاد در درون حکومت تلاش کنیم و از سقوط احتمالی نظام جلوگیری نماییم. او بیان داشت که تلاش‌ها در این مورد در حال انجام شدن است و نتیجه خواهد داد.

قرار است گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح در شهر دوحه میان هیئت مذاکره‌کننده دولت و گروه طالبان از سر گرفته شود. به گفته وزارت دولت در امور صلح، برخی از اعضای هیئت دولت به قطر رفته تا مقدمات از سرگیری این گفت‌وگوها را فراهم سازند.