اسماعیل اتیکان، نماینده مردم نورستان در مجلس نمایندگان می‌گوید که ولسوالی‌های دوآب و مندول ولایت نورستان تحت جرگه قومی و به گونه معامله به جنگ‌جویان گروه طالبان واگذار شده است.

آقای اتیکان امروز (شنبه، 15 جوزا) به خامه پرس گفت که ولسوالی دوآب و مندول ولایت نورستان در اثر بی‌کفایتی فرمانده پولیس و رئیس امنیت ملی این ولایت به دست جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط کرده است.

وی افزود که ولسوالی دوآب، از 20 روز به این طرف در محاصره گروه طالبان قرار داشت و ما بارها برای جلوگیری از سقوط این ولسوالی، از وزارت‌های دفاع و داخله درخواست نیروی پشتیبانی کردیم، اما هیچ‌گونه توجهی از سوی این نهادها صورت نگرفت.

این عضو مجلس نمایندگان تاکید کرد که فرمانده پولیس و رئیس امنیت ملی ولایت نورستان تحت یک جرگه قومی با طالبان و به گونه معامله، ولسوالی دوآب را به این گروه واگذار کرده و تمام نیروهای امنیتی و دفاعی را از آن‌جا خارج کردند.

به گفته آقای اتیکان، در نتیجه این رویداد سه نیروی امنیتی زخمی شدند، اما تاکنون هیچ‌گونه نیروی پشتیبانی به ساحه اعزام نشده است.

او همچنان اضافه کرد که حوالی ساعت 05:00 بامداد امروز، یک پاسگاه نیروهای امنیتی در منطقه «جنگله بوغ» از مربوطات ولسوالی نورگرام نیز توسط جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط کرده است.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز گفته که شام روز گذشته مراکز ولسوالی‌های دوآب و مندول ولایت نورستان با فرماندهی‌های پولیس و پاسگاه‌های دفاعی آن به دست این گروه افتاده است.

این در حال است که نهادهای امنیتی تاکنون در مورد این رویداد چیزی نگفته‌اند.

ولایت شرقی نورستان یکی از ولایت‌های ناامن کشور محسوب می‌شود که جنگ‌جویان گروه طالبان در بخش‌های بزرگی از این ولایت حضور و فعالیت دارند.