احمدفواد آریا، جوان که از میان جنگ و باروت و دود و آتش، ورزش را انتخاب کرد تا برای مردم و کشورش نام نیک به ارمغان بیاورد. او یکی از ورزشکاران موفق کشور است که از دوران کودکی به این کار رو آورده است. آقای آریا در گفت‌وگوی اختصاصی با خامه پرس می‌گوید که از زمان طفولیت به ورزش علاقه داشته و تمام سعی و تلاش خود را صرف این راه کرده است.

احمدفواد پیش از این در رشته تکواندو تمرین می‌کرد و این رشته ورزشی را از آوان کودکی برگزیده بود، اما از مدت شش سال به این سو، به رشته مبارزات آزاد (MMA) روی آورده است. به گفته آقای آریا، تاکنون شش مسابقه بین‌المللی در این رشته برگزار کرده که در تمامی این مسابقات بر سکوی قهرمانی ایستاده است.

وی پیش از روی آوردن به رشته مبارزات آزاد، با ورزش تکواندو و کانگفوتوا مبارزه می‌کرد. او در این زمینه می‌گوید که رشته تکواندو را از دوران کودکی فرا گرفته و چندین مسابقه نیز در این رشته برگزار کرده است. آقای آریا اما دلیل دوری خود از رشته تکواندو را مریضی استادش عنوان کرد که به گفته او به کلی از ورزش کناره‌گیری کرد. احمد فواد پس از رشته تکواندو به ورزش کانگفوتوا روی می‌آورد و این زمانی است که رشته‌ای به نام مبازرات آزاد در افغانستان وجود نداشته است. او پس از کانگفوتوا، رشته آشیاراکاراته را که برای نخستین‌بار به افغانستان آمده بود، برگزید و پس از سال 2014 بنا به درخواست هوادارانش وارد رینگ مبارزات آزاد شد.

به گفته احمدفواد آریا، وی نخستین مسابقه بین‌المللی خود را در رشته مبارزات آزاد در سال 2015 میلادی و پس از یک سال تمرین سخت و سنگین در کشور هندوستان برگزار کرد. او پس از پایان این مسابقه بر سکوی قهرمانی ایستاد و به این ترتیب نخستین پیروزی‌اش در رشته مبارزات آزاد را به نام خود و کشورش ثبت کرد.

او می‌گوید که تاحالا در رشته‌های مختلف ورزشی تمرین کرده و مبارزاتی نیز با آن‌ها برگزار کرده است، اما تاکنون تنها مشکلی که وجود داشته، هنگام تمرین و آمادگی‌های پیش از برگزاری مسابقه بوده است. آقای آریا می‌گوید که در داخل رینگ هیچ‌گونه مشکل احساس نمی‌کند، زیرا با امادگی کامل وارد رینگ می‌شود. این ورزشکار رشته مبارزات آزاد کشور تاکنون بیش از 50 مسابقه در رشته‌های گوناگون انجام داده است، ولی هیچ‌شکستی در کارنامه خود ندارد.

آقای آریا در مورد مسابقات حرفه‌ای خود می‌گوید که تاکنون شش مبارزه بین‌المللی در رشته (MMA) انجام داده‌ و بر سکوی پیروزی ایستاده است که از این میان چهار مسابقه آن ثبت سایت «شیرداک» و «تپولوژی» شده و دو مبارزه دیگر نیز زیر کار است تا ثبت رسمی این سایت‌ها شود. گفتنی است که سایت‌های مذکور از جمله سایت‌های رسمی ثبت مسابقات مبارزات آزاد حرفه‌ای در جهان است که مبارزات ورزشکاران این رشته را ثبت می‌کند. او در پنج مسابقه موفق شده تا حریف‌های خود را در روند نخست شکست دهند و در یک مسابقه دیگر نیز طرف مقابلش را در روند دوم مغلوب کرده است. وی تاکنون سه مسابقه را با ناک‌اوت و سه مسابقه دیگر را نیز با گرفتن سپمیشن به پیروزی رسانده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا پیش از برگزاری مسابقه ترسی از باختن به حریف دارد یا خیر، می‌گوید که ترس من از باختن نیست، زیرا برای ورزشکاران برد و باخت اهمیتی ندارد، اما نگرانی اصلی من از واکنش مردم و هوادارانم نسبت به نتایج مسابقه است. به باور آقای آریا در افغانستان متاسفانه به دلیل کم سوادی و عدم آگاهی از ورزش، در مورد این مسئله بسیار حساسیت نشان می‌دهد.

آقای آریا تاکنون در رشته‌های کانگفوتوا، تکواندو و کاراته بیش از 50 مسابقه با حریف‌های داخلی خود برگزار کرده است، زیرا به گفته او در این رشته‌های ورزشی، شیوه کار به گونه‌ی است تا رسیدن به تیم ملی و برگزاری مسابقات بین‌المللی، نیاز است تا مرحله به مرحله به این سطح برسیم. او دلیل پیروزی‌های متوالی خود در این مسابقات را عشق و علاقه بیش از حدش به ورزش می‌داند. وی می‌گوید، من به تنها چیزی که در زندگی بیش از حد علاقه‌مندش بودم، ورزش بود، از این رو تمام وقت و انرژی خود را صرف این کار کردم.

این ورزشکار مبارزات آزاد می‌گوید که هدفش از ورزش کردن و برگزاری مسابقات بین‌المللی بلند بردن نام افغانستان در جهان و آوردن افتخارات برای کشورش است. او خاطرنشان می‌سازد که روی همین انگیزه است که تاکنون در رشته مبارزات آزاد با حریف‌های داخلی خود مسابقه نداده است. آقای آریا می‌گوید که دوست ندارد با ورزشکاران افغانستان مبارزه کند، زیرا می‌خواهد در برابر حریف‌های خارجی خود قرار بگیرد و با آن‌ها مبارزه کند.

احمدفواد آریا آخرین مسابقه خود را در شهر منسک کشور بلاروس انجام داده است. مسابقات که توسط سازمان BFC و با حضور بیش از 10 کشور جهان برگزار شده بود. گفتنی است که سازمان BFC یکی از سازمان‌های معتبر بین‌المللی در رشته مبارزات آزاد در جهان می‌باشد. آقای آریا در این مسابقات در بخش نیمه مرکزی آن با حریف بلاروسی خود مبارزه کرد و بر سکوی قهرمانی ایستاد. به گفته وی، در مبارزات آزاد بیشتر توجه و تمرکز بیننده‌ها و سازمان‌ها روی مسابقات مرکزی و نیمه مرکزی صورت می‌گیرد و این برای من بسیار مهم بود مسابقه‌ام در بخش نیمه مرکزی برگزار شد. او همچنان می‌گوید که حریفش در این مسابقه از کشور داغستان بود، اما با پرجم بلاروس مبارزه می‌کرد.

آقای آریا که در حال حاضر ساکن شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان است، از ناامنی‌های فزاینده این ولایت شکایت دارد. به گفته او اطراف شهر پلخمری از سوی گروه‌های مخالف مسلح دولت محاصره شده و در داخل شهر نیز هر لحظه با تهدیدات امنیتی مواجه است. او اما می‌گوید که در کنار مشکلات امنیتی، با کمبود امکانات ورزشی نیز مواجه است. به باور آقای آریا تنها او نه، بلکه بیشتر ورزشکاران افغانستان با این مشکلات و چالش‌ها روبرو اند. چالش‌های که پیروزی و کسب عنوان قهرمانی را برای وی و سایر هم مسلکانش دشوار کرده است. او می‌افزاید که ما مکان مناسب برای تمرین و گرفتن آمادگی به خاطر برگزاری مسابقات بین‌المللی در اختیار نداریم و مربیان کافی و حرفه‌ای نیز موجود نیست، به ویژه برای من که در یک شهر دورافتاده زندگی می‌کنم. این ورزشکار مبارزات آزاد همچنان از حکومت گلایه دارد که با ورزشکاران بیشتر برخورد  قومی، سلیقه‌ای، حزبی و سمتی می‌کند و هیچ‌گونه توجهی به آنان ندارد.