ژنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی و محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ از عبدالله عبدالله حمایت میکنند.

این دو حزب حمایت شانرا در روز ثبت نام عبدالله عبدالله به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸، اعلام کردند.

همچنان معاون نخست آقای عبدالله بابر فرهمند از حزب جنبش ملی و معاون دوم وی اسدالله سعادتی از سوی حزب وحدت اسلامی افغانستان معرفی شده اند.

جنبش ملی و وحدت اسلامی در انتخابات ۲۰۱۴ از محمد اشرف غنی رییس جمهور کنونی حمایت کرده بودند، که در آن زمان ژنرال دوستم به نمایندگی از جنبش به عنوان معاون نخست و محمد سرور دانش به نمایندگی از حزب وحدت اسلامی به عنوان معاون دوم برای آقای غنی معرفی شدند. اما به دلیل اختلافات جدی ژنرال دوستم با رییس جمهور غنی، اینبار از حمایت تکت انتخاباتی غنی منصرف شد.

یک منبع که نخواست نامش گرفته شود به خامه پرس گفت که به دلیل اختلافات میان محمد سرور دانش و محمد کریم خلیلی، آقای دانش از حزب وحدت اسلامی جداشده است و در کنار رییس جمهور غنی به عنوان معاون دوم ظاهر خواهد شد.

به اساس یک گزارش دیگر آقای عبدالله از حکمت خلیل کرزی، معیین پیشین وزارت امور خارجه خواسته بود تا به حیث رییس اجراییه در تکت انتخاباتی اش بپیوندد، اما حکمت خیلی کرزی این پیشنهاد را رد کرده است.

تا هنوز مشخص نیست که چی کسی برای احراز پست ریاست اجراییه در کنار آقای عبدالله خواهد ایستاد.

امروز یکشنبه آخرین روز برای ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ است.