حساب‌پی اولین اپلیکیشن پرداخت آنلاین در افغانستان است که در سال ۲۰۱۶ توسط یکی از تاجران افغانستان به هدف ایجاد سهولت برای داد و ستد، تکنالوژی شدن، معاملات روز مره مردم و تجارت ایجاد شده است.

به گفته‌ی مسوولان این اپلیکیشن، تمامی پرداخت‌ها از این طریق به صورت آنلاین بوده و این اپلیکیشن به زبان فارسی، پشتو و انگلیسی ساخته شده و برای مبایل های ای فون و اندروید قابل استفاده میباشد.

وحید نیاوش، سرپرست حساب‌پی در گفت‌وگوی با فیروز صدیقی، خبرنگار خامه‌پرس گفت: «ساختن حساب کاربری در حساب پی بسیار آسان است. شما می توانید با وارد کردن شماره موبایل خود صاحب حساب شوید و بعدا با اسکن کردن تذکره و گرفتن عکس سلفی پروفایل خود را تایید کنید.»

وی تصریح کرد: «حساپ پی گزینه‌های مختلف دارد. خدمات برای فروشگاه، که فروشگاه‌های مختلف در سطح شهر مثل فروشگاه بزرگ، دواخانه، فروشگاه لباس در اپ ادد شده و مردم میتواند به صورت آنلاین خریداری کنند، هم برای فروشنده و هم خریدار سهولت ایجاد شده است. پرداخت بیل، در این آپشن شهروندان می تواند انواع مختلف بیل مانند، بیل برق، بیل انترنت، پرداخت مالیات به صورت انلاین پرداخت کنند. اضافه کردن کردیدت موبایل که تمام شهروندان به صورت آنلاین کردیدت خردیداری کند. ارسال پول، مردم می‌توانند از این طریق به تمام افغانستان به صورت آنلاین پول ارسال کند.»

او افزود : «حساب‌پی یک شرکت شخصی است و هیچ ارتباط به دولت ندارد، هدف ما سهولت در تجارت، سهولت برای شهروندان، کار روزمره مردم است، اگر هر حکومت باشد تقاضای ما اینست که زمینه رشد همچین چیز را مساعد بسازد تا مه بتوانیم به هدف خود برسیم. هدف حساب‌پی ساختن افغانستان عاری از داد و معامله پول نقد است. ما تلاش داریم که افغانستان کشور باشد که تمام معاملات تجارتی و غیره از طریق آنلاین صورت گیرد.»

آقای نیاوش با اشاره به ساختار ونحوه‌ی گسترش آن نیز گفت: «در اصل هدف حساب‌پی چهار فاز دارد، اول نصب اپلیکشین توسط تمام مردم است که تاکنون ۴۰۰‌هزار در ۲۴ ولایت استفاده‌کننده از این استفاده می‌کند. فاز دوم، راجستر کردن تمام فروشگاه‌هایکه در سرتاسر افغانستان است میباشد. فاز سوم همین است که معاشات تمام کارمندان دولتی و خصوصی از طریق حساب‌‌پی پرداخت شود، و تمام کمک‌های خارجی بخاطر مانع شدن از فساد از همین حساب‌پی استفاده پرداخت شود. چون اگر کمک‌ها از طریق حساب‌پی صورت بگیرد یک افغانی هم بیجا نمی‌شود و پروسه شفاف صورت می‌گیرد. در کل مردم یک چیز جدید، سیستم جدید می‌خواهد یک یک چیزی نو بدون فساد صورت بگیرد.»

با این حال اما مردم تجربه پرداخت‌های آنلاین را ندارند اما شماری از استفاده کننده‌گان این اپلیکشین از فعالیت آن راضی هستند.

حبیب الله پاک دل، یکی از دوکانداران ولایت هرات است که مدت یک سال شده از ایلیکیشن حساب‌پی استفاده می‌کند او می‌گوید که از این اپلیشکن بسیار راضی هست، زیرا کار آن راحت است.

او گفت: « از این اپلیکیشن راضی هستم بخاطر آسان بودنش. مشتریان هم در هرات از این اپ راضی است و فروشات ما هم خیلی خوب پیش میره. مدت شش سال است که دوکان را در هرات ایجاد کرده‌ام و از روز که با حساب‌پی پیوسته‌ام کار و بار ما خیلی آسان تر شده است. روزانه حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر از دوکان از طریق اپ خریداری میکند.»

پرداخت‌های آنلاین در افغانستان یک چیز نو است از این رو، اپلیکیشن چون حساب‌پی راهی درازی برای جلب اعتماد همگانی دارد.