وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی می‌گوید که دروس سمستر بهاری دانشجویان پسر در دانشگاه‌ها ولایات سردسیر به تاریخ ۱۵ حوت سال جاری آغاز می‌شود.

این وزارت امروز چهارشنبه، دهم حوت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دروس سمستر بهاری محصلان ذکور نهادهای تحصیلات عالی دولتی در ولایات سردسیر کشور ۱۵ حوت رسما آغاز می‌شود.

در اعلامیه‌ای وزارت تحصیلات عالی درباره زمان آغاز و بازگشایی دروازه دانشگاه‌ها به روی دختران چیزی نیامده است.

این درحالیست وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی تحصیل دختران را تا امر ثانی تعلیق کرده است. پیشتر وزارت معارف نیز آموزش دختران را تا امر ثانی تعلیق کرده و گفته بود که روی طرحی کار می‌کند؛ اما با گذشت یک‌ونیم سال نه طرح نهایی شد و نه هم از امر ثانی خبری است.

این تصمیم‌های وزارت تحصیلات عالی امارت اسلامی، واکنش‌های زیادی را در پی‌داشت و علاوه بر سازمان همکاری اسلامی و بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر، ایالات متحده امریکا، جامعه جهانی و بسیاری از نهادها بر گشایش مکاتب و پوهنتون‌ها به روی تمامی دختران تاکید کردند.

در همین حال، سازمان داکتران بدون مرز از تصمیم اخیر امارت اسلامی مبنی بر منع اشتراک دختران و زنان در آزمون نهایی ویژهٔ محصلان طب انتقاد کرده است. این سازمان از طالبان خواسته که برای اخذ این آزمون باید تاریخ جدیدی را تعیین کنند.