وزارت صحت عامه می گوید که خطر شیوع ویروس کرونا هر لحظه افغانستان را تهدید می کند و برای پیش‌گیری از شیوع این ویروس در افغانستان شیوه‌های نظارتی را در میدان‌های هوایی کشور روی دست گرفته‌است.

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که هرچند سازمان صحی جهان تا اکنون وضعیت اضطراری را اعلام نکرده است، اما هر لحظه خطر شیوع این ویروس، افغانستان را تهدید می کند.

شیوع این ویروس در چین تاکنون جان ۴۱ تن را گرفته و نزدیک به ۱۳۰۰ تن دیگر به آن آلوده شده‌ اند.

نظام‌الدین جلیل، سخن‌گوی وزارت صحت عامه می گوید «وزارت صحت‌عامه با درنظرداشت این‌که افغانستان یک مرز مشترک با کشور دارد، سلسلۀ نشر و پخش پیام‌های آگهی‌دهی را قبلأ آغاز کرده و نیز سیستم گزارش دهی را فعال کردیم که از نزدیک نظارت می‌شود؛ تاکنون گزارش‌های ما نشان می‌دهد که خوش‌بختانه کسی در افغانستان به این ویروس آلوده نشده‌است.»

محمد حفیظ رسولی، همآهنگ کننده بخش مراقبت و کنترول امراض، از آغاز تدابیر جدی وزارت صحت عامه افغانستان خبر می دهد:”ما اکنون در مرحله آمادگی هستیم که این ویروس داخل افغانستان نشود.”

وزارت صحت عامه افغانستان در نخستین اقدام تلاش دارد تا آزمایش های طبی کسانی را که از چین وارد افغانستان می شوند، در میدان هوایی انجام دهد.

 شرکت های هوایی هفته دو بار از چین به صورت مستقیم به افغانستان پرواز دارند. رسولی می گوید که هفته آینده تیم های صحی را برای آزمایش صحی کسانی که از چین وارد افغانستان می شوند، به میدان هوایی کابل خواهند فرستاد: «کسانی که از چین به افغانستان می آیند، در میدان هوایی بررسی خواهند شد و در صورتی که تب داشته باشند، تحت مراقبت جدی قرار داده می شوند.»

مسؤلان وزارت صحت عامه در ادامه گفته اند که پس از شیوع ویروس “کرونا” در چین، گفتگو ها را با نمایندگان سازمان صحی جهان در افغانستان آغاز کرده اند و هرگاه این ویروس به افغانستان سرایت کند، آنها خواهان کمک تمامی کشور های جهان به ویژه سازمان صحی جهان در مبارزه با این بیماری هستند.

تاکنون مواردی از ابتلا به ویروس “کرونا” درجاپان، کوریای جنوبی، تایلند، ویتنام، ایالات متحده امریکا، هند، سنگاپور، ویتنام، عربستان سعودی و به تازگی ی در فرانسه  گزارش شده است. مبتلایان به این ویروس در این کشورها افرادی بودند که بیشتر به چین سفر کرده بودند.