محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در تویتی گفته‌است که ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه در قطر در رأس یک هیأتی به ترکمنستان رفته‌است.

براساس گفته‌های محمد نعیم این سفر روز گذشته (جمعه، ۱۷ دلو) به دعوت رسمی مقام‌های ترکمنستان صورت گرفته است.

نعیم نوشته که ملا برادر و هیات همراهش قرار است در این سفر با مقامات ترکمنستانی دیدار و در مورد موضوعات دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان، روابط تجارتی، تحولات سیاسی و دیگر موضوعات گفت‌وگو کنند.

هئات مذاکره کننده طالبان در حالی به تهران، مسکو و ترکمنستان سفر کردند که دور دوم گفتگوهای صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان در دوحه به کندی پیش می رود. هئات حکومت افغانستان اعلام کرده است که بیشتر از یک هفته می شود که طالبان در نشست های رسمی برای گفتگو برای پایان جنگ در افغانستان شرکت نکرده اند.

هیأت‌ طالبان در جریان سفرشان به کشور ایران ومسکو در مورد ایجاد حکومت جدید اسلامی در نتیجه‌ی مذاکرات صلح بحث نمودند.

شیرمحمدعباس استانکزی در یک نشست خبری در مسکو گفت که اگر مذاکرات صلح به موفقیت بیانجامد، حکومت اشرف غنی از بین می‌رود و یک حکومت جدید اسلامی روی کار می‌آید.

عبدالله عبدالله؛ رییس شورای عالی مصالحه ملی از هیأت مذاکره کننده طالبان انتقاد کرده است که با بهانه تراشی‌ها، سبب تأخیر در شروع دور دوم مذاکرات شده است.

در اعلامیه‌ی شورای عالی مصالحه به نقل از آقای عبدالله آمده است که طالبان به جای مذاکره برای پایان جنگ و خشونت، مصروف سفرها و بحث‌های حاشیه‌ای هستند.

با توقف مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، حملات طالبان بر بخش‌های از کشور به شمول کابل، قندوز، فاریاب و قندهار افزایش یافته است.