رینا امیری، نماینده‌ ویژه‌ی امریکا در امور زنان افغانستان درباره انحلال کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون‌ نظارت بر قانون اساسی و شورای عالی مصالحه از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده است.

او شب گذشته، شنبه، سی‌ویکم ثور در رشته توییتی گفته است که انحلال این نهادهای دولتی با خواسته‌های افغان‌ها در تناقض است و باید اصلاح شود.

او هم‌چنان بیان داشته است که احیای حقوق زنان و دختران افغانستان و حمایت از جمعیت‌های آسیب‌پذیر برای «هرگونه پیشرفت با طالبان ضروری است».

او همراه با توماس وِست، نماینده ویژه‌ی امریکا در امور زنان افغانستان اخیرا با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان نیز گفت‌وگو کرده است.

آقای وست در توییت نگاشته است که پیام مخالفت صریح جهان در خصوص وضع محدودیت مداوم بر زنان افغانستان را به طالبان، انتقال داده است.

به گفتۀ توماس وست، گفتگو با طالبان برای حمایت از مردم افغانستان و در راستای منافع ملی ایالات متحدۀ امریکا، ادامه خواهد یافت.

انحلال نهادها و کمیسیون‌ها حقوقی از سوی طالبان با واکنش زیاد جهان روبر شد.

تامس نیکلسن، نماینده ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان در تویتر نگاشته است که این اقدام طالبان برای انحلال نهادهای کلیدی در افغانستان پیام نگران‌کننده برای حقوق بشر و آشتی ملی است.

آقای نیکلسن افزوده است که پس از دهه‌ها درگیری و جنگ، همۀ این نهادها مورد نیاز و تقاضای کنونی در افغانستان استند.

وان برانت، سفیر اتحادیۀ اروپا برای افغانستان نیز در رشته پیام‌هایی در تویتر نسبت به این تصمیم طالبان ابراز تاسف کرده و گفته است که تنها دولت‌های قانونی حق تغییرات در ساختار نهادها را دارند.

آقای برانت افزوده است که نهادهای ملی حقوق بشر، پل ارتباطی با جهان خارج استند، اما در افغانستان این پل‌ها به گونۀ فزاینده‌ای در حال تخریب قرار دارند.

پس از تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، این گروه چندین نهاد مدافع آزادی‌های افغان‌ها، به شمول کمیسیون انتخابات و وزارت امور زنان را مسدود کردند.