توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا در امور افغانستان، در گفت‌گو با امیرخان متقی وزیر امور خارجه طالبان گفته که پیام مخالفت صریح جهان در خصوص وضع محدودیت مداوم بر زنان افغانستان را به طالبان، انتقال داده است.

آقای وست ناوقت روز شنبه، سی‌ویکم ثور در رشته توییتی نوشته است که رینا امیری نمایندۀ خاص امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان نیز در این گفتگوها حضور داشت.

به گفتۀ توماس وست، گفتگو با طالبان برای حمایت از مردم افغانستان و در راستای منافع ملی ایالات متحدۀ امریکا، ادامه خواهد یافت.

از سوی‌هم وزارت خارجه طالبان نیز درباره این گفت‌وگو گفته است که دو طرف در مورد موضوعات مورد علاقه گفت‌وگو کردند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان صبح امروز یک‌شنبه، یکم جوزا در رشته توییتی نگاشته است که آقای وست اطلاعات و دیدگاه‌های خود را در مورد پیشرفت گفتگوهای کشورش با سکتور مالی افغانستان، به ویژه سیستم بانکی و پولی، و نیز طیفی از مسائل سیاسی و بشردوستانه دیگر به اشتراک گذاشته است.

در توییت سخنگوی وزارت خارجه طالبان آمده است که پول افغانی ارزش خود را حفظ کرده و دولت توانسته است بدون تبعیض به پنجصد هزار کارمند سابق و ده‌ها هزار کارمند جدید خود معاش پرداخت کند و بودجهٔ سال مالی خويش را نیز از منابع داخلی کشور تهیه و تصویب کند.

وزارت خارجه طالبان گفته است که رینا امیری در این گفت‌وگو دیدگاه‌های خود را در آموزش، اشتغال و حقوق بشری زنان به اشتراک گذاشت و از آنها خواسته تا بر بهبود آنها تمرکز کند.

امیرخان متقی در مورد حجاب زنان گفته است که این فرمان صادر شده و زنان افغانستان با آن هیچ مشکلی ندارند.