کمیسیون عودت و تماس با شخصیت‌های افغان لیست لایحه‌ای را منتشر کرده که شامل پانزده ماده است که از تسهیلاتی مثل در «نظر گرفتن خانه‌های موقت» و «برآورده کردن خواست‌های مشروع» چهره‌های سیاسی و نظامی افغانستان خبر می‌دهد.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان امروز شنبه، ۳۱ ثور با نشر این لایحه در حساب کاربری توییتر خود به نقل از شهاب‌الدین دلاور، رییس این کمیسیون نگاشته است که در نُه ماه گذشته طرح «مصالحه بین‌الافعانی» اعاده شده است.

در ماده‌ی دوم این لایحه آمده است که معلومات و اطلاعات مفصل جمع‌آوری می‌شود در مورد آن‌عده از شخصیت‌هایی که افغانستان را ترک کرده‌اند.

در ماده‌ی سوم و چهارم از کمیسیون دارالانشاء یاد شده که امور «تخنیکی» را به پیش می‌برد و «خط اطمینان برای عودت کنندگان و تهیه اسکان موقت» نیز توسط دارالانشا انجام می‌شود.

در این لایحه تاکید شده است، شخصیت‌هایی که خواهان بازگشت به افغانستان اند را شناسایی و آنها را برای بازگشت به کشور تشویق می‌کنند. این کمیسیون متعهد شده که در صورت بازگشت، از مال، جان و «آبروی» آنان محافظت می‌شود.

افزون بر این، گفته شده که در صورت لزوم، برای امنیت اشخاص عودت کننده، حاضرند که گارد «محافظتی» بگذارند.

این لایحه خاطر نشان کرده که اگر مشکلی برای عودت کنندگان ایجاد شود، آنان (طالبان) حاضر اند که با «متخلفین» برخورد «شرعی» داشته باشند.

این در حالی است که نزدیک به ۴۰ شخصیت پرنفوذ سیاسی و رهبران احزاب، طی نشستی در انقره، پایتخت ترکیه به جنگ علیه طالبان مشروعیت دادند.

آنان که در منزل عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی گرد هم آمده بودند، طی قطع‌نامه‌ی به طالبان هشدار دادند که اگر مذاکره با طالبان نتیجه‌بخش نباشد، به گزینه جنگ و مقابله‌ی نظامی متوسل می‌شوند.