سخنگوی وزارت دفاع طالبان از سفر ملایعقوب، سرپرست این وزارت به ولایت پنجشیر خبر داده و گفته است که او برای بررسی وضعیت امنیتی به این ولایت سفر کرده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع طالبان امروز شنبه، سی‌ویکم ثور به رسانه‌ها گفت که ملا یعقوب در این سفر با مسوولان امنیتی و «بزرگان قومی» این ولایت دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای خوارزمی افزود که سرپرست وزارت دفاع ادارۀ طالبان به باشندگان ولایت پنجشیر گفته است که آنان نباید «شکار تبلیغات دشمن» شوند و آنان باید به زندگی «عادی» خود ادامه دهند.

این مقام ارشد طالبان همچنین از باشندگان این ولایت خواسته است که برای برقراری «نظم» در این ولایت با طالبان همکاری کنند. او تاکید کرده است که طالبان در این ولایت به هیچ‌کس و به ویژه «اخلال‌گران» اجازۀ برهم زندن امنیت را نخواهند داد.

سرپرست وزارت دفاع ادارۀ طالبان در حالی به ولایت پنجشیر سفر کرده است که در روزهای اخیر، نبردها میان نیروهای جبهۀ مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود و طالبان در بخش‌های این ولایت جریان دارد.

جبهه مقاومت پس از تسلط طالبان بر افغانستان در پنجشیر توسط امرالله صالح و احمد مسعود شکل گرفت. شورای رهبری این جبهه به شمول آقای صالح و آقای مسعود در بیرون از افغانستان به سر می‌برند.

در تازه‌‎ترین مورد، دو روز پیش جنگ میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت در ولسوالی خنج ولایت پنجشیر آغاز شده و گفته می‌شود که تا کنون جریان دارد.

پیش از این هفته گذشته، قوماندان قوای هوایی طالبان به پنجشیر رفته و خطاب به مردم این ولایت گفته است که «بخاطر منافع کسانی که در تاجکستان و فرانسه هستند خود را نکشند.»

امان‌الدین منصور، قوماندان قوای هوایی وزارت دفاع طالبان، که پیامش به مردم پنجشیر ۲۴ ثور از آدرس این وزارت به نشر رسیده گفته است: «شما به خاطر منافع کسانی که در تاجیکستان و فرانسه عیش و نوش می‌کنند و آن‌ها از پول خون شما در آنجا، برای خود سرمایه جمع می‌کنند، خود را نکشید.»

این مقام طالبان از مردم پنجشیر خواسته که دست از مقاومت بردارند و با طالبان یکجا شوند. به گفته‌ی او، مردم پنجشیر اگر با طالبان یک‌جا شود «از جان، مال، عزت و آبروی» آنان محافظت می‌شود و دیگر کسی بر پنجشیر «تعرض» نخواهد کرد.