هند با محوریت افزایش تحرکات گروه‌های تروریستی و مقابله با آن، جلسه‌ی ویژه برای بررسی اوضاع امنیتی افغانستان در دهلی‌نو، پایتخت این کشور برگزار کرد.

این جلسه امروز دوشنبه، ۲۶ ثور برگزار شد و تمام اعضای سازمان شانگهای به جز نماینده طالبان، در این جلسه حضور داشتند.

ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای(RATS SCO) به مدت یک‌سال، از اکتبر سال گذشته ریاست این سازمان را به عهده داشت و کشورهای عضو این سازمان روسیه، چین، هند، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و ایران است. افغانستان یکی از کشورهای ناظر این سازمان است.

فرید ماموندزی، سفیر گماشته شده‌ی دولت پیشین افغانستان در هند که هنوز عهده‌دار سفارت‌خانه است می‌گوید که «ما انتظار داریم که این نشست، پیشنهاد راه حل برای تمام مسائل مهم مرتبط با وضعیت امنیتی در افغانستان را ارائه کند.»

هند تحولات اخیر در افغانستان را نگران‌کننده خوانده است.

این در حالی است که در هفته گذشته رییس جمهور تاجکستان نیز برای بررسی وضعیت امینتی در افغانستان و تهدیدهایی که از این کشور متوجه تاجکستان است، با ولادیمیر پوتین، رئیس روسیه بحث و تبادل نظر نمود.

در همین حال وزارت امور خارجه ایران نیز امروز، ۲۶ ثور گفته است که طالبان باید جلوی گروه‌های تروریستی را بگیرد و اجازه ندهد که تندروان از خاک افغانستان کشورهای همسایه را تهدید کند.