رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان با شماری از سفیران کشورهای اسلامی دیدار کرده و گفته است که این کشورها برای دفاع از «حقوق زنان و دختران افغانستان» متعهد شده‌اند.

خانم امیری شب گذشته (یک‌شنبه، ۱۱ ثور) در تویتی از عملکرد طالبان انتقاد کرده و گفته است شگرد طالبان برای محدود کردن زنان و محروم کردن دختران از آموزش در هیچ کشور اسلامی دیده نمی‌شود.

این در حالی است که دختران بالاتر از صنف ششم بخاطر حضور طالبان هشت ماه است با مکتب نرفته‌اند و طبق وعده‌ی طالبان که مکاتب قرار بود در سوم حمل سال جاری شروع شود با فرمان ناگهانی طالبان این روند محروم کردن دختران از تحصیل ادامه پیدا کرد.

تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت آموزش دختران واکنش‌های گسترده‌ی جهانی را در قبال داشت و طالبان هنوز به حجم این واکنش‌ها و خشم مردم به صورت رسمی پاسخی نداده اند.

طالبان پس از گذشت هشت ماه هنوز هم به زنان اجازه‌ی کار در ادارات دولتی را نداده اند.

نماینده ویژه امریکا همچنان گفته است که با شرکای «نوردیک» ایالات متحده نیز دیدار کرده و روی مسائل مربوط به افغانستان، از جمله ممنوعیت آموزش دختران، حملات علیه جامعه‌ی هزاره و محدودیت‌های مختلف علیه گشت‌وگذار زنان صحبت کرده‌اند.

شرکای «نوردیک» ایالات متحده آمریکا شامل کشورهای سویدن، ناروی، فنلاند، آیسلند و دانمارک است.

رینا امیری و شرکای آمریکا در این دیدار روی وارد آوردن فشار بر طالبان بخاطر احترام گذاشتن به حقوق بشر به طور مشترک رای موافق داده‌اند.

طالبان از سوی جامعه جهانی و سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری به نقض صریح حقوق بشر متهم شده است و طبق گزارش نیویارک تایمز، که ماه گذشته به نشر رسید، طالبان بیش از ۱۰۰ نظامی حکومت پیشین را کشته و ناپدید کرده است.