مسوولان امنیتی طالبان در کابل می‌گویند که در اثر انفجار در داخل یک مسجد در شهر کابل، دست‌کم پنج نفر کشته وبیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه طالبان در کابل با تایید این رویداد گفت که این انفجار روز جمعه در داخل مسجد و خانقا موسوم به خلیفه صاحب واقع در سه‌راهی علاوالدین در مربوطات حوزه ششم امنیتی رخ داده است.

به‌گفته‌ی او، انفجار پس از ادای نماز جمعه رخ داده است. اما آقای زدران درباره نوعیت انفجار چیزی نگفته است.

در همین حال، شفاخانه ایمرجنسی در کابل در تویتی نوشته است که ۲۰ زخمی به این شفاخانه انتقال یافته است. بر اساس برخی گزارش ها، شماری از زخمیان این انفجار به شفاخانه استقلال نیز انتقال یافته اند.

انفجاری روز جمعه در داخل مسجد و خانقاه خلیفه صاحب آخرین حمله بر امکان مذهبی است که در ماه رمضان در افغانستان رخ داده است. در جریان ماه رمضان، حملات مشابه در ولایت های کابل، بلخ و کندز صورت گرفت که در اثر آن صد ها نفر کشته و زخمی شدند.

واکنش‌ها

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در رشته توییتی انفجار امروز را محکوم کرده است و گفته است که عاملان این رویداد به‌زودی بازداشت و مجازات خواهند شد.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان هم‌چنان این انفجار را محکوم کرده و آنرا یک عمل ضد بشری از سوی «دشمنان» مردم افغانستان خوانده است.

عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحهٔ ملی، در صفحه فیسبوک رسمی اش این حمله را محکوم کرده و گفته است که «حمله به مساجد، تکیه خانه ها و خانقاه ها جنایت ضد بشری و مغایر ارزش های اسلامی و انسانی است.»

تاکنون گروهی مسوولیت این حمله مرگبار را به عهده نگرفته است.