ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان به مناسبت عید سعید فطر در پیامی گفته است که افغانستان در صلح و امنیت جهان نقش دارد و به همین منظور جامعه جهانی باید حکومت این گروه را بصورت رسمی بپذیرد.

این پیام منسوب به رهبر طالبان امروز جمعه، نهم ثور به نشر رسیده و در آن از جامعه جهانی و کشورهای منطقه خواسته شده که روابط خوب و مثبت بر پایه‌ای احترام متقابل را با طالبان در پیش بگیرد.

طالبان که برای دومین بار قدرت را در افغانستان بدست گرفته است، به نظر می‌رسد دوباره با مشکل محدودیت‌های دیپلماتیکی و روابط سیاسی خیلی محدود با جهان درگیر است که این تجربه در دور اول حکومت طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) نیز منجر به سرنگونی این گروه شد.

رهبر طالبان که در اکثر موارد غایب است و ابراز نظر نمی‌کند، اکنون در حالی خواستار روابط نیک با جهان و کشورهای منطقه شده است که پس از گذشت هشت ماه هنوز هیچ کشوری طالبان را به رسمیت نشناخته است و طبق قوانین بین‌المللی هیچ کشوری خواستار تعامل سیاسی و دیپلماتیک با طالبان نیست.

در پیامی که از سوی رهبر طالبان نشر شده همچنان آمده است که هیچ گروهی از افغانستان امنیت کشورهای منطقه را تهدید نمی‌کند.

هیبت‌الله در این پیام از آمریکا خواسته است که طبق قطع‌نامه‌ی صلح دوحه، آنها اجازه ندارند در امور داخلی افغانستان مداخله کنند و بجایش با طالبان همکاری داشته باشند.

طالبان در ابتدای ورود خود در افغانستان عفو عمومی اعلام کردند و اما بارها از سوی نهادهای حقوق بشری و سازمان‌های بین‌المللی و رسانه‌ها به نقض عفو عمومی متهم شدند. در همین ملاهیبت‌الله در پیام خود گفته است که اگر کسی بخواهد جنگ دیگری را در افغانستان رقم بزند “با واکنش جدی و قاطع” مقابل خواهد شد.

او بدون اشاره به کدام کشور خاصی در پیام خود از کشورهای همسایه خواسته است که با مهاجرین افغانستانی روش درست بر مبنای اصول بین‌المللی داشته باشند.

او اطمینان داده که کشت مواد مخدر مطلقاً ممنوع شده است و آنان تلاش دارد که کشت و زرع بدیل برای کشاورزان در نظر بگیرند.

ملاهیبت‌الله ادعا کرده که حقوق شهروندی تمام مردان و زنان در افغانستان تامین شده و کشورها نباید به این موضوع حساس عاطفی و بشری بیشتر دامن بزند.

او همچنان گفته است که به آزادی بیان احترام می‌گذارد به شرطی که در راستای “ارزش‌های ملی و اسلامی” از آن استفاده شود و از “نشرات سالم و مثبت حمایت می‌کند.”

او در مورد تعلیم و تحصیل کودکان و جوانان گفته است که این گروه به خاطر “قوت بخشیدن جریان تعلیم و تربیه” بی‌وقفه کار می‌کند و به همین منظور مکاتب و مدارس دینی را برای ترویج علوم دینی در سراسر کشور افتتاح کرده‌ است.

هشت ماه شد که دختران از آموزش محروم شده‌اند و با این حال طالبان قصد دارند که ۴ هزار مدرسه‌ی دینی در ولایت‌ها و ولسوالی‌ها احداث کنند.

دیدبان حقوق بشر در همین اثنا گفته است که طالبان می‌توانند برای ساخت ۴ هزار مدرسه‌ی دینی پول پیدا کنند در حالی که قادر نیستند بر سر موضوع آموزش دختران به توافق برسند.