روسیه در واکنش به تصمیم امریکا مبنی بر تحویل‌دهی هلیکوپتر‌های اردوی افغانستان به ارتش اوکراین گفته است که این خلاف قوانین بین‌المللی و قرداد‌های خریداری سلاح بین روسیه و آمریکاست.

طبق گزارشی که هفته پیش روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد، امریکا قصد دارد ۱۶ هلیکوپتر نظامی اردوی افغانستان را در اختیار اوکراین قرار دهد. این ۱۶ هلیکوپتر را آمریکا برای تجهیز اردوی افغانستان خریداری کرده بود.

بر بنیاد این گزارش واشنگتن پست، این هلیکوپتر‌ها را آمریکا از روسیه خریداری کرده بود و دلیل آن نیز آشنایی پیلوت‌های قوای هوایی افغانستان با نوع هلیکوپتر می-۱۷ عنوان شده است.

این ۱۶ هلیکوپتر نوع می-۱۷ که پول خریداری آن قبلا از سوی آمریکا پرداخت شده بود، اکنون طبق قوانین وزارت دفاع آمریکا بخشی از تجهیزات و ملکیت دولت آمریکا محسوب می‌شود.

اکنون خبرگزاری تاس گزارش داده است که اداره‌ی خدمات فدرال روسیه در واکنش به این اقدام آمریکا اعتراض کرده و آنرا خلاف قوانین بین‌المللی عنوان کرده است.

اداره‌ی خدمات فدرال روسیه گفته است که در قرارداد فروش هلیکوپترها قید شده است که هر نوع صدور مجدد یا تحویل‌دهی آن به یک کشور سوم، به جز افغانستان بدون رضایت روسیه جواز ندارد.

در همین حال شبکه‌ی خبری سی‌ان‌ان‌ به نقل از وزارت دفاع آمریکا گزارش داده است که خروج نظامیان آمریکا از افغانستان در تاریخ ۳۰ آگست ۲۰۲۱ باعث شد که تجهیزات نظامی به ارزش بیش از هفت میلیارد دالر در اختیار طالبان قرار بگیرد.

پنتاگون در ماه مارچ ۲۰۲۲ طی گزارشی گفت که پنج هلیکوپتر می-۱۷ که قبل از سقوط افغانستان برای ترمیم به اوکراین فرستاده شده بود، در سال ۲۰۲۲ رسماً به ارتش اوکراین سپرده شد.

روسیه از ۲۴ فبروری سال جاری تا اکنون در حال تهاجمات نظامی به نواحی از شرق و سایر نقاط اوکراین بوده است رئیس جمهور اوکراین برای دفاع خواستار تسلیحات نظامی از کشورهای عضو ناتو شده است.