دیدبان حقوق بشر در گزارشی نوشته است که برخی از مکاتب دخترانه هنوز به روی دختران باز است اما حضور طالبان و مامورین امر به معروف آنها در مکاتب مانع از درس خواندن دختران دانش‌آموز می‌شود.

گزارش دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه، هفتم ثور به نشر رسیده که نشان می‌دهد مکاتب باز دخترانه از سوی طالبان تهدید شده‌اند در صورت نادیده گرفتن “شرایط سخت‌گیرانه”ی حجاب بسته خواهند شد.

در این گزارش همچنان یادآوری شده که مکاتب دخترانه در ماه آگست سال ۲۰۲۱ به روی دختران دانش‌آموز بسته شدند و این را اولین اقدام طالبان برشمرده است.

در گزارش آمده است که سال گذشته با فشار جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، مکاتب در ۹ ولایت باز شد اما بسیاری از این مکاتب با دستور صریح طالبان در ماه مارچ به روی دختران بسته شد.

با وجود این محدودیت‌ها و محرومیت‌ها دیدبان حقوق بشر نوشته است بصورت کاملاً استثنایی در شمال افغانستان یعنی ولایت بلخ، برخی از مکاتب متوسطه‌ی دخترانه هنوز به روی دختران باز است.

اما به نقل از گزارش دیدبان حقوق بشر، این مکاتب از سوی طالبان تهدید شده که اگر کسی از پرسنل یا دانش‌آموزان شرایط سخت حجاب را نقض کنند مکتب بسته خواهد شد.

این نهاد همچنین گفته است که طالبان بخاطر همین موضوع نقض سخت شرایط طالبان برای یونیفورم دختران، مکتبی را در بلخ برای چند روز تعطیل کرده‌اند.

در همین حال یکی از مسئولین یک مکتب دخترانه تهدید‌های طالبان را در یک پیام صوتی به نشر رسانده که از مسئول مکتب می‌خواهد تا یک معلم را بخاطر لباس‌اش اخراج کند.

همچنین گفته شده که طالبان برای مکاتب دختران جاسوس تعیین کرده‌اند و از این طریق هم دانش‌آموزان و معلمین مکاتب تحت شرایط سختی به آموزش و تحصیل ادامه می‌دهند.

گفته می‌شود که برخی از مکاتب دخترانه در بلخ مامور امر به معروف و نهی از منکر دارد.

یک معلم از بلخ در مورد حجاب اجباری گفته است که هر روز شرایط سخت و سختر می‌شود و طالبان هم به واسطه‌ی جاسوسانی که گماشته‌اند از نزدیک بر طرز پوشش لباس دختران نظارت دارند.

این معلم عکسی که حین یک جلسه گرفته شده است را به اشتراک گذاشته که نشان می‌دهد دانش‌آموزان و معلمان زیر حجم لباس‌های‌شان پنهان است و فقط جفت چشم‌شان معلوم است.

در همین حال یکی از دختران دانش‌آموز با رسانه‌ها گفته است که “ما مجاز به بسان کمربند نیستیم. آستین‌های ما باید بزرگ باشد و تا آرنج تا شکل بازوهای‌مان را پنهان کند. اما بعد توبیخ شدیم چون موقع نوشتن روی تخته، آستین‌های‌مان عقب می‌افتد و بازوهای‌مان آشکار می‌شود.”

او می‌گوید که بعدها به دختران گفته شد که لباسی با آستین بزرگ بپوشند و سر آستین را به مچ دست سنجاق کنند.

او گفته است که طالبان تلاش دارند که با این روش سخت‌گیرانه تمام دختران را از تعلیم و تحصیل بازدارند. این دانش آموز می‌گوید که «تمام دختران بر این باورند که طالبان می‌خواهند آنقدر بر ما سخت‌گیری کنند که ما خودمان از تحصیل صرف نظر کنیم.»

او اضافه کرده است که فرقی نمی‌کند که طالبان چه فکری می‌کنند و از چه روشی می‌خواهند مانع تحصیل آنان شود چرا که به قول او، دختران عزم‌شان را جزم کرده اند که تحصیل کنند.

او می‌گوید که اجازه نمی‌دهیم که طالبان برنده‌ی این مسابقه شوند.