هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر در واکنش به بسته‌ماندن دروازه‌های مکاتب دخترانه گفته است که طالبان برای ایجاد بیش از هزاران مدرسه پول پیدا می‌توانند در حالی که درب مکاتب دخترانه بسته است و ۹۵ درصد مردم هم از گرسنگی در رنج‌اند.

معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر شب گذشته یک‌شنبه، چهارم ثور در تویتی نوشته است که طالبان برای ساختن چهارهزار مدرسه‌ی دینی می‌توانند پول پیدا کنند اما نمی‌توانند بین هم برای بازگشایی درب مکاتب دخترانه به توافق برسند.

این در حالی است که بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر، بیش از ۹۵ درصد مردم افغانستان به کمک‌های عاجل از قبیل خوراک و پوشاک و خدمات وقایوی و صحی نیاز دارند اما طالبان گفته است که می‌خواهند چهارهزار مدرسه‌ی دینی در سراسر افغانستان احداث کنند.

مولوی نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف طالبان به تازه‌گی گفته است که روی طرح چهار هزار مدرسه‌ی دینی کار می‌کنند که قرار است در ولایات و ولسوالی‌ها ساخته شود اما مکاتب دخترانه بدون استفاده و بلاتکلیف باقی مانده است.

او گفته است که معارف دینی نباید در کنار معارف عصری فراموش شود و همچنان افزوده است که با ساخت مدارس دینی این مشکل رفع می‌شود.

نورالله اضافه کرده که کار ساخت هزاران مدرسه در روزهای آینده آغاز می‌شود و این در حالی است که هزینه‌ی آن ممکن است به میلیون‌ها دالر برسد.

طالبان می‌توانند طرح ساخت هزاران مدرسه‌ی دینی را نهایی کنند در حالی که پس از گذشت هشت ماه هنوز نتوانسته‌اند که طرح بازگشایی درب مکاتب دخترانه را نهایی کنند.

مکاتب دخترانه و پسرانه طبق وعده‌ی قبلی طالبان قرار بود در سوم حمل باز شود اما دختران دوباره از آموزش توسط طالبان بازداشته شدند.