امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه با پیروزی در انتخابات روزیکشنبه، چهارم ثور برای بار دوم٬ رییس جمهور این کشور شد.

وی توانست با کسب ۵۸.۲ درصد آرا رقیب خود را در دور دوم انتخابات٬ به راحتی شکست دهد.

مارین لوپن،‌ رقیب انتخاباتی آقای مکرون که در انتخابات دور نخست ریاست جمهوری فرانسه ۲۳.۱ در صد آرا را به دست آورده بود، در دور دوم ۴۲.۱ در صد آرای مردم کشورش را به دست آورد.

هواداران رییس جمهورمکرون که دریک چوک در نزدیکی برج مشهور ایفل در پاریس جمع شده بودند خبر پیروزی وی را با شور وهیجان استقبال کردند.

خانم لوپین در بیانیه یی گفت که نتایج بی سابقه که در این انتخابات به آن دست یافت٬ در ذات خود برایش یک پیروزی است.

به نظر می رسد که خانم لوپین صحنه را ترک نمیکند. وی به طرفداران خود گفت که درانتخابات پارلمانی ماه جون امسال دربرابر مکرون مبارزه میکند.

نتایج ابتدایی انتخابات نشان داد که رییس جمهور مکرون به ۵۷-۵۸ فیصد آرا دست یافته است.

آقای مکرون پس از اعلام نتایج انتخابات در جریان سخنرانی به مناسبت پیروزی اش خطاب به طرفدارانش که در برج ایفل منتظر نتایج انتخابات کشور شان بودند، اعتراف کرد که بسیاری مردم فقط به خاطر جلوگیری از نامزد حزب راست افراطی فرانسه برایش رای دادند،‌ نه نظریات و برنامه هایش.

خبرگزاری رویترز از قول آقای مکرون نوشته است که «بسیاری مردم در این کشور به خاطر حمایت از نظریات ام برایم رای نداده اند، بلکه به خاطر دور نگهداشتن راستگرایان افراطی رای دادند. می خواهم از آنان سپاسگزاری کنم و در سال های پیشرو مدیون شان استم.»

اما آقای مکرون گفت: «هیچ کسی کنار نخواهد ماند. عصر بعدی مشابه ماموریت قبلی نخواهد بود. ما برای انجام کار ها،‌ راه های جدید را اختراع خواهیم کرد.»

آقای مکرون در انتخابات ریاست جمهور سال ۲۰۱۷ نیز در دور دوم با کسب ۶۶ در صد آرا، مارین لوپن را شکست داده بود.