خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بانک جهانی با در نظر داشت بحران عمیق اقتصادی در افغانستان، فعالیت سه پروژه خود را در بخش‌های صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیه زندگی در افغانستان را از سر می‌گیرد.

در گزارش که از سوی رویترز منتشر شده، آمده است که مقام‌های بانک جهانی با در نظر داشت بحران عمیق اقتصادی، افزایش قیمت انرژی و مواد خوراکی در افغانستان تصمیم گرفتند سه پروژه را که ارزش مجموعی آن به ۴۵۰ میلیون دالر می رسد، در آن کشور از سر گرفته شود.

بر بنیاد گزارش، بانک جهانی تمویل مالی بخش معارف افغانستان را از سر نگرفته است؛ در حالی که مصارف ۱۵۰ میلیون دالری آن از چهار پروژه عمده بانک جهانی است.

در گزارش آمده که بانک جهانی به تاریخ ۲۹ مارچ‌ در واکنش به تصمیم طالبان مبنی بر مسدود نگهداشتن مکاتب دختران، چهار پروژه‌ را در افغانستان تعلیق کرد، پروژه‌های که ارزش آن به ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسید.

این پروژه‌ها قرار بود از طریق صندوق امانت بازسازی افغانستان (ARTF) تمویل و از سوی دفاتر ملل متحد در بخش‌های معارف، صحت زراعت و معیشت تطبیق شود.

صندوق وجهی بین المللی (IMF)، بانک جهانی و وزارت مالیه ایالات متحده ناوقت دوشنبه اعلام کردند که قرار است صندوق امانت بازسازی افغانستان و سایر تمویل کنندگان منابع مالی جمعهٔ آینده با هم در مورد وضعیت اقتصادی و مشکلات مصوونیت غذایی در افغانستان صحبت کنند.

به گفتهٔ این منابع آگاه،‌ نمایندگان صندوق وجهی بین المللی، بانک توسعه‌ای اسلامی و هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)‌ نیز در جلسه اشتراک خواهند کرد. 

بانک جهانی هفتهٔ گذشته گفت که وضعیت اقتصادی در افغانستان بی‌نهایت وخیم شده است و عاید سرانه در چهار ماه نخست سال روان میلادی در این کشور در مقایسه با چهار ماه نخست ۲۰۲۱ بیش از ۳۳ در صد کاهش یافته است.

به گفته این بانک نزدیک به ۳۷ درصد خانواده‌ها در افغانستان پول برای خرید غذا ندارند و ۳۳ درصد خانواده‌ها فقط پول برای خرید غذا داشتند نه چیزی بیشتر از آن.