دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا در آخرین اظهاراتش از کارکرد جو بایدن، رییس جمهور فعلی امریکا انتقاد کرده و گفته است که باید دوباره به افغانستان بر می‌گردند و تجهیزات نظامی به ارزش ۸۵ میلیارد دالر را از چنگ طالبان پس می‌گیرند.

به نقل از رسانه‌های امریکایی این اظهارات طی یک گردهمایی سیاسی بیان شده و ترمپ ضمن انتقادش از سیاست خارجی جو بایدن گفته است که «ممکن باید برویم و آن تجهیزات را پس بگیریم.»

دونالد ترمپ از تجهیزات جامانده به «بهترین تجهیزات نظامی» یاد کرده و گفته است که طالبان چندین شهروند امریکایی را در اسارت خود دارد و بهترین تجهیزات نظامی آمریکا را که از عینک‌های شب‌بین گرفته تا ۷۰۰ هزار ماشین‌دار در اختیار دارند.

دونالد ترمپ در سال ۲۰۱۶ تعهد کرد که نیروهای آمریکایی را از خاور میانه بیرون خواهد کرد و بخشی از این تعهد با امضای توافقنامه دوحه منجر به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شد.

توافق‌نامه دوحه گرچند در زمان ریاست‌جمهوری ترمپ به امضا رسید اما در آگست ۲۰۲۱، زمان ریاست‌جمهوری بایدن این روند تخلیه نیروهای آمریکایی از افغانستان عملی شده و ترمپ آنرا یک «اشتباه» خواند.

آقای ترمپ پس از ۱۵ آگست نیز گفته بود که تجهیزات جامانده در افغانستان نباید به دست طالبان بیفتد و پیشنهاد کرده بود که تجهیزات جامانده را «نابود» کنند.

آخرین نظامی امریکا در تاریخ ۳۰ آگست سال ۲۰۲۱ میلادی افغانستان را ترک کرد و بایدن پس از آن خطاب به مردم آمریکا گفت که یا باید به این جنگ خاتمه می‌داد یا پای نیروهایش را از جنگ در افغانستان بیرون می‌کشید.