روزنامه گاردین چاپ بریتانیا گزارش داده است که حکومت استرالیا تا چهار سال آینده ۱۶۵۰۰ مهاجر افغان را خواهد پذیرفت

در گزارش که روز سه‌شنبه، نهم حوت منتشر شده، آمده است که حکومت استرالیا قبل بر این گفته بود که در چارچوب برنامه بشردوستانه کلی آن کشور که سقف سالانه آن به ۱۳۵۰ مهاجر می‌رسد، شماری از شهروندان افغان را نیز می‌پذیرد.

در نهایت پس از فشار های متحدین، دولت استرالیا از تخصیص بودجه برای پذیرش ۱۶۵۰۰ مهاجر اضافی از افغانستان خبر داد که در چهار سال آینده، این کشور سالانه ۴۱۲۵ مهاجر افغان خواهد پذیرفت.

رونامهٔ گاردین از قول الکس هاوک، وزیر امور مهاجرین استرالیا، گزارش داده است که این اقدام «به منظور قدردانی از تعهد دوامدار ما پس از دو دهه عملیات آسترالیا در افغانستان» است.

با اعلام جدید مبنی بر پذیرش مهاجران بیشتر از افغانستان،‌ حال حکومت استرالیا تعهد کرده است تا مجموعاَ ‌۳۱۵۰۰ مهاجر را طی چهار سال آینده در چارچوب برنامهٔ‌ بشردوستانه خود در سراسر آن کشور بپذیرد.

حکومت استرالیا قبل بر این تعهد کرده بود که طی چهار سال آینده مجموعاََ ۱۵۰۰۰ مهاجران افغانستان خواهد پذیرفت.

بر اساس گزارش گاردین، حکومت استرالیا برای پذیرفتن ۱۶۵۰۰ مهاجر اضافی افغان،‌ ۶۶۶ میلیون دالر را برای چهار سال آینده اختصاص داده است.

ایتلافی به رهبری ایالات متحده از آخر جولای ۲۰۲۱ تا آخر اگست ۲۰۲۱ کم و بیش ۱۲۴ هزار نفر را که اکثر آنها شهروندان افغان بودند از طریق میدان هوایی کابل به خارج از آن کشور انتقال داد.