بی‌بی‌سی به نقل از منابعی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان گزارش داده است که این وزارت در زمینه گذاشتن ریش و پوشیدن لباس سنتی به کارمندان ادارات دولتی توصیه‌های جدیدی کرده است.

شماری از کارمندان اداره امور و وزارت امور خارجه تأیید می‌کنند که امر به معروف و نهی از منکر طالبان به آنان اجازه ورود نداده‌ است.

این کارمندان امروز دوشنبه، هشتم حمل، با نشر تصاویری گفته‌اند که کارمندان وزارت امر به معروف و نهی از منکر به کارمندان و مراجعه‌کننده‌گانی که کلاه و ریش نداشته‌اند، اجازه داخل‌ شدن به این نهادها را نداده‌اند.

از سوی‌هم برخی از کارمندان وزارت مالیه نیز می‌گویند که به‌دلیل نداشتن کلاه اجازه ورود به این وزارت داده نشده است.

این کارمندان گفته است که تعداد از همکاران شان به‌شمول رییسان، مجبور شدند که از بازار کلاه خریداری کنند و بعد سر کار بیایند.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که طالبان به همه کارمندان دولتی دستور داده‌اند تا ریش گذاشته و مقررات پوشش آنها را رعایت کنند؛ و در غیر این صورت از کار اخراج خواهند شد.

این اقدام بخشی از چندین مورد ایجاد محدودیت طالبان در باره کار در ادارات دولتی است.

یکی از کارمندان وزارت مالیه که خواست هویت‌اش فاش نشود به رسانه‌ها گفته است که به کارمندان گفته شده که در صورت عدم رعایت مقررات تازه، از کار اخراج خواهند شد.

وی افزود که آنان همچنین مراقبت دارند که کارمندان در زمان درست نماز بخوانند.

حکومت سرپرست طالبان تاکنون در این زمینه واکنش نشان نداده‌ است. پیشتر از وضع محدودیت‌های مشابه در برخی از ولایت‌ها گزارش شده بود.