سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده است که ۴۸مین نشست این سازمان فردا سه‌شنبه، دوم حمل به میزبانی پاکستان برگزار می‌شود.

طبق اعلامیه، در این نشست درباره وضعیت کنونی افغانستان به ویژه بحران بشری بحث و گفت‌وگو می‌کنند.

در چهار ماه گذشته این دومین نشست سازمان همکاری‌های اسلامی است که به میزبانی پاکستان برگزار می‌شود، نخستین نشست این سازمان به میزبانی اسلام‌آباد در ماه دسمبر ۲۰۲۱ درباره بحران بشری افغانستان برگزار شده بود.

در اعلامیه‌ی سازمان همکاری اسلامی آمده است که این سازمان حمایت‌اش را از مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

سازمان همکاری اسلامی در ادامه بیانیه گفته است که پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان به تاریخ ۱۵ اگست سال گذشته، این کشور با مشکلات زیادی روبرو شده و تاکید کرده آنان که به تلاش‌های خود برای جلب کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

کشورهای اسلامی در نشست قبلی این سازمان که به تاریخ ۱۹ دسمبر ۲۰۲۱ میلادی در پاکستان برگزار شده بود، تعهد کردند که برای ایجاد میکانیزم کمک‌‌های بشردوستانه به افغانستان تلاش کرده و با همکاری شان با سازمان ملل متحد به هدف رهایی میلیارد‌ها دالر سرمایۀ منجمد شدۀ افغانستان ادامه خواهند داد.

این کشورها همچنین تعهد کرده بودند که به هدف رسیدگی به بحران بشری موجود در افغانستان، در زمینۀ «گشایش مجاری مالی و بانکی و از سرگیری جریان پول و مساعدت بشری» به این کشور تلاش خواهند کرد.

پس از آن، سازمان همکاری‌های اسلامی برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان، صندوق امانت بشردوستانۀ افغانستان را ایجاد کرد.