جنرال کنت مک‌کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده امریکا (سنتکام) به این باور است که با حاکمیت طالبان، رهایی زندانیان از سوی آنها سبب شد تا داعش فعالیت‌هایش در افغانستان شدت پیدا کند.

فرمانده سنتکام روز جمعه، بیست‌‌وهفتم حوت در یک نشست خبری گفت که آزادی گروه داعش از زندان‌های پلچرخی و پروان باعث تقویت این گروه شد و به عقیده او احتمالا جنگویان داعش در افغانستان به چند هزار نفر رسیده است.

مک‌کنزی در عین حال افزوده است زمانی که طالبان «زندان‌های پلچرخی و پروان را گشودند و استعدادها و توانایی جدید را به داعش تزریق کردند.‌ آنها (طالبان) اکنون نتیجه‌ی آن تصمیم بسیار کوته‌بینانه را درو می‌کنند.»

این فرمانده نیروهای مرکزی امریکا خاطرنشان کرده که گروه داعش آرزو و تعهد حمله بر ایالات متحده‌ را دارد‌.

او اما تصریح کرده که حکومت سرپرست طالبان ممکن است جلو چنین کار را بگیرد. به باور مکنزی، حکومت سرپرست طالبان در گذشته علمیات را علیه گروه داعش راه‌اندازی کرده‌ است.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا منتها ابراز تردید کرده است که حکومت سرپرست طالبان بتواند داعش را سرکوب کند؛ زیرا او گروه داعش را برای طالبان یک «هدف سخت» دانسته و گفته است که این گروه به تعداد جنگ‌جویان خود افزوده است.

او هم‌چنان افزوده است که داعش در افغانستان در حال تجدید قوا است و نیرو جذب می‌کند.

به این ترتیب مکنزی گفته است: «بنابراین فکر می‌کنم که این یک چالش برای طالبان خواهد بود، اگرچه ارزیابی من این است که طالبان تلاش خواهند کرد تا به‌شدت علیه داعش عمل کنند.»

این جنرال امریکایی درباره‌ی القاعده گفته است که این گروه احتمالاً چند صد نفر در سراسر افغانستان جنگجو داشته باشد.

او گفته است که برای طالبان مقابله علیه القاعده دشوار است، زیرا میان دو طرف روابط فرهنگی و ازدواج‌های درونی وجود دارد.

او افزوده است: «ما با علاقه بسیار تماشا خواهیم کرد تا ببینیم آیا طالبان آنچه را که گفته‌اند انجام می‌دهند، یعنی جلوگیری از داعش یا از عملیات خارجی القاعده و محدودکردن کارهای آنها.»

مبارزه با داعش و القاعده یکی از تعهدات طالبان به امریکا در توافق‌نامه‌ی دوحه است.

این گفته‌های مقام امریکایی درباره داعش در حالیست که طالبان بارها قدرت و حتا وجود فزیکی داعش را در افغانستان رد کرده‌اند.