سازمان ملل متحد از تصمیم طالبان مبنی بر بازگشایی تمامی مکاتب دختران که هفته‌ی گذشته از سوی وزارت معارف طالبان همگانی شد، استقبال کرده است.

آنتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در رشته‌تویتی نگاشته است که «من از طرح اعلام شده توسط طالبان برای بازگشایی مکاتب دختران و پسران به تاریخ ۲۲ مارچ استقبال می‌کنم.»

وزارت معارف حکومت سرپرست طالبان روز پنج‌شنبه، بیست‌وششم حوت گفت که تمام دختران می‌توانند و اجازه دارند که به مکاتب خود برگردند.

عزیز احمد رایان، سخنگوی این وزارت به خبرگزاری رویترز گفته است که تمامی مکاتب به روی دختران و پسران باز خواهد شد.

اما آقای رایان افزوده است که برای دختران شرایطی وجود دارد که باید حتماً در صنف‌های جدا از پسران درس بخوانند، حجاب داشته باشند و توسط معلمان زن باید آموزش ببینند.

آقای رایان می‌گوید که در روستای دور افتاده به دلیل کمبود استاد زن، اساتید پیر و کهنسال مرد اجازه دارد که به دختران تدریس کنند.

اما وزارت معارف طالبان از چگونگی نصاب تعلیمی جزئیات نداده است. پیشتر طالبان به مکاتب دستور داده بود که دختران از صنف‌های موجود به صنف‌های بالاتر برده شوند. این فراغت زودهنگام هنوز هم دلیل آن از سوی طالبان مشخص نشده است.

چندی دَرِ دانشگاه نیز به روی دانشجویان باز شد و با تغییرات خیلی بنیادین. از جمله اینکه دختران باید حجاب سیاه داشته باشند و در صنف‌های جداگانه درس بخوانند. درس‌ها در دانشگاه‌ها به صورت «تشدیدی» جریان دارد و دانشجویان می‌گویند که هنوز یک ماه از درس‌ها نگذشته که قرار است امتحان آخر ترم را بگیرند.

طبق سیستم وزارت تحصیلات عالی هر ترم تحصیلی شامل چهار ماه تدریس مداوم است و اما طالبان این ترم تحصیلی را در عرض یکماه به پایان رسانیده‌اند.