صندوق جمعیت سازمان ملل در گزارشی که روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم حوت منتشر کرد، گفته است که در هر دو ساعت یک مادر در افغانستان در نتیجه زایمان و عوارض ناشی از بارداری جان شان را از دست می‌دهد.

در گزارش این نهاد آمده است که تغییرات اخیر در افغانستان عمیق‌ترین بحران بشری را در جهان به بار آورده که سنگین‌ترین بهای آنرا زنان و دختران می‌پردازد.

به گفته این نهاد از هر ۲ زن در افغانستان ۱ زن تجربه‌ی خشونت‌های جنسیتی را داشته است و این آمار با حضور طالبان رو به افزایش است.

این صندوق گفته که جهت رسیدگی به وضعیت صحی و احیای نظام صحی افغانستان و کمک به بیش از ۹.۳ میلیون نفر، به چیزی حدود ۲۵۲ میلیون دالر نیاز است.

پیش از این نیز این نهاد به تاریخ ۱۶ حوت از افزایش مرگ میر مادران در هنگام ولادت در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که در حال حاضر، این کشور بالاترین میزان مرگ مادران باردار را در آسیا دارد.

طبق گزارش منتشر شده، از هر ۱۰۰هزار زایمان، ۶۳۸ مادر در افغانستان جان‌های شان را از دست می‌دهند.

در سال‌های اخیر، مرگ و میر مادران باردار در افغانستان به گونۀ چشم‌گیری کاهش یافته بود و بر اساس گزارش‌ها در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۳۹۶ مادر از میان ۱۰۰ هزار ولادت جان شان را از دست داده بودند.

الکساندر ساشا، نمایندۀ صندوق جمعیت ملل متحد برای افغانستان گفته است با تشدید بی‌سابقۀ بحران بشری در افغانستان، زنان و دختران بیشترین آسیب را از این بحران بشری دیده اند.