وزارت امنیت داخلی امریکا اعلام کرده است که برای هزاران شهروند افغانستان که اقامت دایمی امریکا را ندارند، اجازه اقامت ۱۸ ماهه داده است.

الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی امریکا امروز چهارشنبه، بیست‌وچهارم در بیانیه‌ای گفت که این برنامه برای بیش از ۷۲هزار و ۵۰۰ تن که از افغانستان منتقل شده‌اند، زمینه کار و زندگی را فراهم می‌کند.

طبق اعلامیه‌ی حدود ۲۰۰۰ محصل، کارمند دولت پیشین و کسانی که با ویزه سیاحت به امریکا آمده بودند، نیز اجازه اقامت موقت در امریکا داده می‌شود.

وزیر امنیت داخلی امریکا گفته است که این وضعیت را به دلیل درگیری‌های مسلحانه جاری و شرایط فوق‌العاده و موقتی افغانستان که مانع از بازگشت سالم اتباع این کشور می‌شود، تعیین کرده است.

وزیر امنیت داخلی امریکا با اشاره به حملات داعش گفته است که درگیری مسلحانه تهدید جدی برای امنیت اتباع عودت‌کننده در افغانستان به شمار می‌رود.

همچنین، به‌گفته‌ی او، شرایط فوق‌العاده‌ای که مانع از بازگشت اتباع افغانستان می‌شود، شامل فروپاشی خدمات عمومی، بدترشدن بحران اقتصادی، خشک‌سالی، ناامنی غذایی، عدم دست‌رسی به مراقبت‌های بهداشتی، نقض حقوق بشر و سرکوب طالبان است.

گفتنی است که امریکا پس از سقوط حکومت پیشین حدود ۸۰ هزار افغان را به‌عنوان بخشی از «عملیات خوش آمدید از متحدان» در این کشور اسکان داده است.

برخی از افراد تخلیه شده که از طریق ویزای مشروط بشردوستانه وارد ایالات متحده شده‌اند و ممکن است واجد شرایط دریافت مزایای نقدی و پزشکی دولت ایالات متحده باشند که باعث می‌شود در کوتاه‌مدت کم‌تر از برنامه وضعیت حفاظت شده موقت استفاده کنند.

افغان‌هایی که با آزادی مشروط وارد شده‌اند، می‌توانند در ایالات متحده درخواست پناهنده‌گی بدهند، اما دولت بایدن از کنگره خواسته است تا قانونی را تصویب کند که مسیر مستقیم‌تری را برای شهروندی به آن‌ها ارایه دهد.