شماری از فرماندهان ارشد امریکایی به کنگره گفتند که از خروج کامل نظامیان امریکا از افغانستان و سومالی، مقابله با گروهای تروریستی را که قصد حمله به امریکا را دارند، دشوار کرده است.

آسوشیتدپرس روز گذشته، سه‌شنبه، بیست‌وچهارم حوت گزارش داده است که آنها به کنگره گفتند که روسیه و چین هر دو به دنبال پیشروی و نفوذ در خاورمیانه و آفریقا هستند.

همچنان این فرماندهان مسکو را در حال حاضر «تهدید اصلی» عنوان کردند.

جنرال استفان تاونسند، رییس فرماندهی امریکا در آفریقا گفته است که اعزام نیروها بصورت دوره‌ای کارساز نیست و آنها بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند.

خروج نیروهای امریکایی از سومالی طبق آخرین فرمان صادر شده از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا به اجرا در آمد. این نیروها که تعدادشان به ۷۰۰ نفر می‌رسید که سال گذشته سومالی را ترک کردند.

جنرال مک‌کنزی، رییس فرماندهی مرکزی امریکا گفت که ایالات متحده پس از خروج نیروهای این کشور از افغانستان، هیچ حمله‌ای علیه شورشیان دولت اسلامی در افغانستان انجام نداده است.

مک‌کنزی می‌گوید که پس از خروج نیروهای امریکایی شورشیان دولت اسلامی در افغانستان رشد کرده و نگرانی‌های مبنی توسعه‌ی مداوم آن موجود است.

آقای مک کنزی همچنان گفت که طالبان برای مقابله با شورشیان در تلاش است اما شورشیان القاعده با طالبان رابطه نزدیک دارند.

مک کنزی گفت حضور مداوم ارتش می‌تواند مانع تکثیر گروهای تروریستی شود. او اضافه کرده فشار نظامی سنگین و پایدار مانع از رشد، آموزش و توطئه‌چینی می‌شود.