نصیراحمد فایق، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل دوباره خواستار تحقیقات کامل در مورد حساب‌های بانکی و دارایی‌های مقامات ارشد پیشین حکومت افغانستان شد که به «اختلاس و فساد اداری» متهم اند.

آقای فایق که در نشست اضطراری روز چهارشنبه، یازدهم حوت مجمع عمومی ملل متحد که با محوریت حمله روسیه به اوکراین برگزار شده بود، گفت: «آنها [مقام های حکومت پیشین افغانستان که متهم به فساد اداری اند] باید حسابده شوند.»

پیشتر گزارش شده بود که جان ساپکو، سرمفتش ویژه ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است که سیگار در مورد فرار اشرف غنی، رییس جمهور پیشن و اتهامش مبنی بر اینکه با خود میلیون‌ها دالر را ربوده است، تحقیق می‌کند.

آقای ساپکو گفته نتیجه این تحقیق در جریان همین ماه (مارچ) به کانگرس ایالات متحده آمریکا گزارش می‌شود.

اشرف غنی متهم است که موقع فرار از افغانستان «۱۶۹ میلیون دالر پول نقد» را با خود از کشور خارج کرده است. خبرگزاری دولتی روسیه این خبر را تایید و گزارش کرده بود. سفیر افغانستان در تاجکستان نیز آنرا تایید کرده است.

آقای غنی اما در مصاحبه‌اش با بی‌‌بی‌‌سی اتهامات وارد شده را رد کرده و گفته بود آماده است تا درین زمینه تحقیق شود.

سرمفتش ویژه‌ی امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است که گزارش‌های زیادی مبنی بر فساد از سوی مقامات ارشد حکومت پیشن دریافت کرده است.

نصیر احمد فایق در ماه جنوری ۲۰۲۲ نیز از فساد گسترده مقامات ارشد حکومت پیشین یاد کرده در شورای امنیت سازمان ملل گفته بود: «منصفانه نیست که ۳۸ میلیون انسان گرسنه بمانند و به فرزند‌فروشی رو بیاورند در حالی‌که مقامات فاسد فراری در عمارت‌های مجلل کشورهای اروپایی زندگی کنند.»

گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که افغانستان در رده‌ی هفتم فاسدترین دولت‌های جهان قرار دارد.