انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواست تا طالبان را زیر فشار بدهد تا آن‌ها در مقابل رفتار نادرست‌ پاسخ‌گو باشند.

آقای بلینکن دیروز سه‌شنبه، دهم در چهل و نهمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که طالبان باید در مقابل رفتار مغرضانه‌شان پاسخ‌گو باشند و هم‌چنان گفته است که طالبان باید زیر فشار قرار بگیرد تا به ارزش‌های حقوق بشر احترام بگذارد.

او در ادامه گفت که بحران انسانی در افغانستان نیاز به تلاش دو برابر دارد: «طالبان بصورت غیرموجه و از روی انتقام‌گیری باعث آزار و اذیت مردم شده و باید تحت فشار قرار بگیرند تا به مردم افغانستان، زنان معترض و خبرنگاران احترام بگذارند.»

طالبان هنوز درین مورد چیزی نگفته‌اند و اما از چهار روز پیش تفتیش‌ خانه‌به‌خانه را در نقاط مختلف شهر کابل و شماری از ولایت‌های شمال شروع کرده‌اند.

در پی این تفتیش‌ها ویدئوهایی به نشر رسیده که نشان می‌دهد دروازه‌ها توسط نیروی‌های اين گروه شکسته شده و خانه‌ها را زیر و رو کرده‌اند.

شماری از استادان دانشگاه و فعالین جامعه این اقدام طالبان را خطرناک خوانده و گفته‌اند که طالبان به عمد به شکاف‌های قومی دامن می‌زنند.

در ادامه این اقدام طالبان شماری از دیپلمات‌های خارجی در امور افغانستان هم ابراز نگرانی کرده و آنرا اقدام غیر انسانی عنوان کرده بودند.

در همین حال دیدبان حقوق بشر در گزارش جدید خود زیر عنوان «ریشه‌های اقتصادی بحران بشردوستانه» از سازمان ملل و جامعه جهانی خواسته بود که طالبان را با فشار بیشتر در مقابل رفتار ضد انسانی‌شان پاسخ‌گو سازد.