مسوولان محلی طالبان در ولایت کندز می‌گویند که افراد مسلح ناشناس، در دو رویداد جداگانه چهار واکسیناتور را در مربوطات شهر قندز ترور کردند.

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که این رویداد روز پنج‌شنبه، پنجم دلو در ساحه «سرک میدان بزگشی» از مربوطات حوزه چهارم امنیتی شهر هرات رخ داده است.

هم‌چنان رویداد دومی در ساحه «نمره سیاف» شهر قندز رخ داده که در نتیجه آن دو واکسیناتور دیگر کشته شده است.

مسوولان می‌گویند که آنان بررسی‌های‌شان را در این زمینه آغاز کرده‌اند و معلومات‌شان را بعد با رسانه‌ها شریک می‌کنند. او می‌گوید که از میان واکسیناتوران کشته‌شده یک تن آن‌ها زن است و سه تن دیگر آن‌ها مردان‌اند.

سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ی حمله علیه کارمندان صحی را نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه خوانده و  آن‌را محکوم کرده است. این سازمان گفته است که «این خشونت بی‌معنا باید فوراً متوقف شود و عاملان آن باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند».

در بیانیه‌ی سازمان ملل آمده است: «کمپین‌های ایمن‌سازی فلج اطفال یک راه حیاتی و موثر برای دستیابی به میلیون‌ها کودک برای محافظت از آنها در برابر فلج اطفال است. محروم کردن کودکان از تضمین یک زندگی سالم غیر انسانی است.»

سازمان ملل افزوده است کمپین واکسیناسیون پولیو در ولایت‌های قندوز و تخار به‌حالت تعلیق درآمده است.

این اولین حمله به کارمندان واکسیناسیون پولیو در سال جاری میلادی است. به گفته‌ی سازمان ملل، در سال گذشته‌ی میلادی، ۹ کارمند برنامه‌ی واکسیناسیون پولیو در افغانستان کشته شده‌اند.