خبرگزاری آناتولی گزارش کرده است که دومین «قطار نیکوکاری» ترکیه با حمل ۹۲۰ تُن کمک بشردوستانه امروز پنج‌شنبه، پنجم حوت با عبور از مرز تورغندی در مرز ترکمنستان، وارد خاک افغانستان شده است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، این قطار در ۱۱ فبروری از آنکارا حرکت کرده بود که از بعد از سیزده روز در تاریخ ۲۴ فبروری وارد هرات شد.

بورهان آسلان‌، رییس گروه کمک‌های بشردوستانه‌ی بین‌المللی سازمان حوادث غیر مترقبه «آفاد» ترکیه در گفت‌گویش با خبرگزاری آناتولی گفته که این محموله شامل مواد غذایی، پوشاک، پتو، لوازم بهداشتی و ضدعفونی است.

آناتولی به نقل از آسلان گزارش کرده است که این کمک‌ها در هرات بسته‌بندی می‌شوند تا بین خانواده‌های نیازمند در ۳۴ ولایت افغانستان توزیع شود.

این کمک‌ها که به کمک سازمان حوادث غیر مترقبه «آفاد» و ۱۶ نهاد خیریه‌ی ترکیه جمع آوری شده است در روزهای آینده در اختیار نیازمندان قرار خواهد گرفت.

تشدید فقر و گرسنگی به عنوان یک پدیده‌ی بشری که سازمان غذا آنرا بحران بشری خوانده است از شروع حکومت طالبان رو به افزایش بوده است.

گزارش‌های اخیر سازمان جهانی غذا و سازمان ملل متحد حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از ۹۰ فیصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند.

نیمی از جمعیت مردم افغانستان نیز با گرسنگی شدید مواجه هستند که غدایی به خوردن ندارند و پولی برای خرید مواد سوختی نیز ندارند.