اسلو، پایتخت ناروی امروز یک‌شنبه، سوم دلو میزبان نشست پانزده نماینده طالبان، شانزده نماینده جامعه مدنی و نیز نماینده‌گان امریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا بود.

به اساس اعلام ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان روز اول این نشست با آرامی دنبال شده و همه‌ی شرکت کننده‌گان نظریات شان را بیان کرده اند.

با این حال اما شماری از رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی گزارش داده است که فضای جلسه در هوای سرد اسلو، داغ بوده است.

به گفته‌ی منابع به بی‌بی‌سی، هدا خموش، نماینده زنان معترض که از کابل به این نشست دعوت شده است، در این نشست سخنرانی کرده و مواردی را فهرست وار به جلسه ارائه کرده است.

هدا خموش به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان گفته که به کابل زنگ بزند تا سه زن معترض در کابل آزاد شود. منابع به بی‌بی‌سی گفته است که آقای متقی در جریان جلسه موبایلش را روشن کرده و به کابل تماس گرفته است. به بیان هدا خموش، تمنا زریاب پریانی و سه خواهرش، پروانه ابراهیم‌خیل و عالیه عزیزی از جمله زنانی اند که در حال حاضر در بند طالبان استند. ادعای که طالبان همواره رد کرده اند.

بی‌بی‌سی گزارش داده است: «هدا خموش قبل از سخنرانی وقتی پشت مایک (میکروفن) قرار گرفت خطاب به امیر خان متقی وزیر خارجه طالبان گفت: آقای متقی، شما باید همین حالا به کابل زنگ بزنید تا دختران و زنان دربند آزاد شوند در غیر آن، من صحبت نخواهم کرد.»

هدا خموش، فهرستی از خواسته‌های جامعه مدنی و زنان معترض در کابل را مطرح کرده است. این خواسته‌ها شامل موارد ذیل است:

  • ایجاد یک شورای با صلاحیت و مستقل از سوی سازمان ملل برای نظارت و بررسی رفتار و سیاست‌های طالبان متشکل از خانواده قربانیان،‌ نمایندگان مردم و نهادهای مستقل بین‌المللی حقوق بشری و همچنین رهایی «زندانیان عقیدتی، سیاسی و جنسیتی»
  • ایجاد نظام مشروع بر اساس رضایت همه شهروندان و ایجاد نقشه راه برای حل سیاسی از راه مردمی، دموکراتیک و توافق مجدد جناح‌های مختلف سیاسی
  • احترام و عدم سرکوب اجتماعات مسالمت آمیز زنان برای دسترسی به حقوق اساسی شهروندی و شعار «نان، کار، آزادی»
  • به رسمیت شناختن حقوق اساسی همه شهروندان بنا به قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان

او در این سخنرانی همچنین خطاب به سایر حاضران نشست گفته است که جامعه جهانی با «سکوت و تسامح با طالبان» مسوول بخشی از «جنایات و سرکوب زنان و مردان افغانستان» است.

با این حال، شماری از رسانه‌ها گزارش داده است که طالبان در روز نخست نشست اسلو وعده کرده است که وزارت زنان را دوباره فعال می‌کند اما دنبال راه‌های است که بازگشایی آن را مطابق «معیارهای اسلامی» بسازد. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در اعلامیه‌ی که منتشر کرده است در این خصوص اشاره‌ی نداشته است.