ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته است که طالبان حق دارد که مخالفانش را سرکوب و معترضان را زندانی کند.

آقای مجاهد هشدار داده است که کسی نباید آشوب ایجاد کند، زیرا به گفته‌ی او این کار نظم و آرامش را مختل می‌کند.

اخیراً، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل از زنان معترض کابل، از خانه‌های شان در ربوده شده‌اند.

سازمان ملل متحد نسبت ضمن ابراز نگرانی از ناپدید شدن دو فعال حقوق زن از طالبان خواسته که محل نگهداری این دو فعال حقوق زن را اعلام کنند.

با این حال اما، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگو با خبرگزاری فرانسه بازداشت زنان را تکذیب کرده اما گفته که مقامات حق دارند مخالفان یا کسانی را که قانون را نقض می‌کنند، بازداشت کنند.

گروهی از زنان در ولایت بلخ روز یکشنبه نسبت به موج اخیر ناپدید شدن فعالان زن اعتراض کردند که گفته شده توسط نیروهای امنیتی طالبان انجام می‌شود.

این معترضان همچنین در بیانیه‌ای گفته‌اند با «شرایط سختی» که طالبان بر دختران و زنان افغانستان تحمیل کرده، هزاران زن شغل خود را از دست‌ داده و باعث فقر و گرسنگی در خانواده‌ها شده‌است.

گردهمایی اعتراضی زنان در بلخ همزمان با سفر هیئت طالبان به ناروی برای گفتگو با نمایندگان امریکا، اروپا و جامعه مدنی افغانستان برگزار شد.

معترضان می‌گویند: «ما از جامعه جهانی می‌خواهیم فشار سیاسی و دیپلماتیک به طالبان وارد کنند تا به حقوق شهروندی و انسانی زنان و حق مشارکت سیاسی و تحصیلی زنان» تن بدهد. این زنان گفتند که خواهان ایجاد یک حکومت فراگیر و غیرایدئولوژیک با حضور معنادار زنان در کشور اند.