وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که قرار است تام وست، نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان با هیأت پانزده نفری طالبان در ناروی در خصوص تشکیل دولت فراگیر در افغانستان گفت‌وگو کند.

وزارت خارجه امریکا روز یک‌‌شنبه، سوم دلو با نشر خبرنامه‌ی گفته است که این گفت‌وگو فردا در اسلو، پایتخت ناروی انجام می‌شود.

به گفته وزارت خارجه امریکا، تشکیل یک نظام سیاسی که از همه مردم افغانستان نماینده‌گی کند، در صدر آجندای دیدار تام وست و هیأت طالبان قرار دارد.

هم‌چنان گفته شده است که نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در مورد رسیده‌گی فوری به بحران انسانی و اقتصادی و دست‌رسی زنان به حق آموزش و کار، با هیأت طالبان در اسلو گفت‌وگو می‌کند.

مبارزه با تروریسم و رفع نگرانی‌های امنیتی امریکا از افغانستان، از مباحث دیگر این گفت‌وگو میان دو طرف در اسلو است.

یک مقام وزارت امور خارجه امریکا نیز تأیید کرده است که تشکیل یک نظام سیاسی همه‌شمول، پاسخ به بحران‌های فوری انسانی و اقتصادی، نگرانی‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم و هم‌چنان حقوق بشر، به‌ویژه آموزش برای دختران و زنان در دستور کار این نشست قرار دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز شنبه، ۲ دلو، در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فرانسه، ابراز امیدواری کرده است که این گفت‌وگوها در تبدیل فضای جنگ به یک وضعیت صلح‌آمیز کمک کند.