دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) می‌گوید که یافته‌های ابتدایی نشان می‌دهند که در زمین لرزه چند روز پیش در غرب افغانستان حدود هزار خانه آسیب‌دیده و یا هم تخریب شده‌اند.

این سازمان روز شنبه، دوم دلو در رشته توییتی نگاشته است که این زمین لرزه به منابع آبی نیز آسیب‌های جدی رسانیده است.

دو زمین لرزه، روز سه‌شنبه، بیست‌وهفتم جدی در ولایات غربی و شرقی افغانستان رخ داد. که این رویداد در ولایت بادغیس تلفات و خسارات سنگین برجای گذاشته است.

مسوولان محلی طالبان برای ولایت بادغیس گفته بود که در نتیجه دو زمین لرزه در این ولایت دست‌کم ۲۶ نفر به‌شمول پنج زن جان باخته‌اند.

این در حالی است که مسولان طالبان در بادغیس می‌گویند پروسه توزیع کمک‌های نقدی و غیرنقدی به آسیب‌دیدگان زلزله روز دوشنبه در این ولایت آغاز شده است.

بازمحمد سروری، سخنگوی اداره طالبان در بادغیس می‌گوید: «امارت اسلامی به هر فامیل قربانی مبلغ ۵۰ هزار افغانی توزیع می‌کند و این پروسه در حال جریان است. همچنان موسسات خارجی وعده دادند تا در راستای فراهم نمودن بسته‌های کمکی دارو، خیمه، مواد خوراکی و پوشاک کمک‌های لازم را انجام دهند.»

زلزله در افغانستان به تکرار به وقوع می‌پیوندد. معیاری نبودن خانه‌ها و ساختمان‌ها آسیب‌پذیری در برابر زمین‌لرزه را شدید کرده است. بسیاری خانه‌ها در افغانستان از خشت خام ساخته شده اند.