پیتر ستانو، سخنگوی کمیسیون امور خارجی اروپا می‌گوید که اتحادیه اروپا حضور فزیکی خود را در افغانستان برای اهداف بشردوستانه، از سر می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون امور خارجی اروپا روز جمعه، اول دلو گفت این اقدام اتحادیه اروپا نباید به عنوان به رسمیت شناختن طالبان تلقی شود.

او هم‌چنان افزود : «اتحادیه اروپا، شروع به حضور حداقلی کارکنان هیأت بین‌المللی برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه و نظارت بر وضعیت بشردوستانه کرده است.»

سخنگوی اتحادیه اروپا تصریح کرده است: «حضور حداقلی ما در کابل به هیچ وجه نباید به‌عنوان به رسمیت شناختن، درک شود.» او تأکید ورزیده است که این موضوع به‌وضوح به مقام‌های طالبان نیز اطلاع داده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز امروز در توییتی نوشته است که مقام‌های این کشور با اتحادیه اروپا به تفاهم رسیده‌اند که «رسماً سفارت خود را با حضور دایمی در کابل باز کرده و عملاً فعالیت‌های خود را آغاز کند.»

برای نخستین بار است که پس از سقوط کابل به دست طالبان، یک نمایندگی کشورهای غربی در افغانستان گشایش می‌یابد.

اتحادیه اروپا که ۲۷ عضو دارد، سه‌شنبه (۲۸ جدی) اعلام کرد که برای کمک با نیازمندان در افغانستان، پروژه ها به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دالر را به اجرا می‌گذارد.

به گفته این اتحادیه، کمک‌های مالی بیشتر به بخش‌های صحی، آموزش و مددرسانی به بیجا شده ها متمرکز خواهد بود که از سوی اداره های سازمان ملل متحد، برنامه غذایی جهان و سازمان صحی جهان مصرف خواهد شد.