توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان گفته است که جدول زمانی مشخص برای به رسمیت شناختن طالبان از سوی امریکا وجود ندارد اما می‌خواهد که قبل از عادی‌سازی روابط، اقداماتی از سوی طالبان انجام شود.

آقای وست در گفت‌وگوی با بخش پشتوی بی‌بی‌سی تأکید کرده است که عادی‌سازی روابط امریکا با طالبان آسان به نظر نمی‌رسد، اما آنان شرط‌هایی را در این مورد با طالبان مطرح کرده‌اند.

تأمین حقوق بشر، آزادی بیان، آموزش زنان و به رسمیت شناسی حقوق اقلیت‌ها از زمره شرایط امریکا و جامعه بین‌المللی است.

به گفته نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در صورتی که طالبان مکاتب دخترانه را به درخواست جامعه بین‌المللی بازگشایی کنند، این کشور با همکاری جامعه جهانی معاش معلمان را در افغانستان می‌پردازد.

بخشی از پول مسدود شده افغانستان به قربانیان حادثه یازدهم سپتامپبر پرداخت خواهد شد

توماس وست گفته که ممکن است بخشی از پول مسدود شده افغانستان به‌عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱سپتامبر پس از حکم دادگاه پرداخت شود، اما تصریح کرده که هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان گفته است که ذخایر ارزی افغانستان توسط دولت این کشور مسدود نشده است. او تصریح کرده است که این پول توسط تعدادی از بانک‌های امریکا مسدود شده است.

 نماینده ویژه امریکا در افغانستان افزوده است که دولت امریکا می‌خواهد بخشی از این پول هرچه سریع‌تر برای کمک‌های بشردوستانه در افغانستان آزاد شود، اما تاکید کرده که این پول به طالبان داده نخواهد شد.