برنی سندرز، سناتور دموکرات امریکا از دولت این کشور خواسته است که فورا میلیاردها دالر پول منجمدشده‌ی افغانستان برای جلوگیری از مرگ میلیون‌ها نفر آزاد کند.

او در تویتی نوشته است که افغانستان با یک فاجعه انسانی روبه‌رو است و دولت بایدن برای جلوگیری از این فاجعه دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان را آزاد کند.

با تسلط طالبان بر افغانستان در تاریخ ۲۴ اسد، امریکا حدود ۹.۵ میلیارد دالر دارایی‌های خارجی افغانستان را که در اختیار مؤسسات مالی این کشور قرار داشت، مسدود کرد. علی‌رغم درخواست‌های مکرر طالبان، امریکا هنوز برای آزادسازی این مقدار پول آمادگی نشان نداده است.

پیشتر شماری از قانون‌گذاران و حامیان حقوق بشر امریکایی هم از دولت بایدن خواسته‌ بودند که تحریم‌های اقتصادی علیه افغانستان را به دلیل خلق فاجعه انسانی، به گونه فوری لغو کند.

آنان استدلال کرده بودند که تحریم‌ها بر افغانستان جنگ‌زده، سبب شده است که میلیون‌ها نفر با قحطی روبه‌رو شوند و ممکن است که امسال تلفات غیرنظامیان بیش‌تر از ۲۰ سال جنگ در این کشور باشد.

در همین حال، ملا محمدحسن آخوند، نخست‌وزیر سرپرست طالبان امروز در نشستی در کابل گفت که کشورهایی که خود را مدافعان حقوق بشر می‌دانند با مسدودکردن پول‌های افغانستان، مردم افغانستان را با بحران بشری مواجه کرده‌‌اند و حقوق بشر را پامال می‌کنند.

اخیرا آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم گفته است که زمستان سرد و دارایی‌های منجمدشده‌ی افغانستان ترکیبی مرگبار برای مردم این کشور است. به‌گفته‌ی او، قوانین و شرایطی که مانع استفاده از پول در افغانستان برای نجات جان مردم و اقتصاد این کشور می‌شود، به حالت تعلیق درآید.