به گزارش رویترز، یک منبع آگاه به دادگاه آنگ سان سوچی گزارش داده که این رهبر برکنار شده روز دوشنبه، پانزدهم قوس از طرف دادگاه میانمار به ۴ سال زندان محکوم شد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود همچنین گفته که وین مینت، رییس جمهور برکنار شده میانمار نیز در اولین حکم دادگاه به همین مدت زندان محکوم شد.

ارتش میانمار اعلام کرده که پس از آنکه مشخص شده حزب لیگ ملی برای دموکراسی با تقلب و دست بردن در آرا در انتخابات پیروز شده اقدام به کودتا در این کشور کرده است؛ اتهامی که کمیسیون های انتخاباتی در همان زمان رد کرده و توطئه ای علیه دولت تلقی کردند.

آنگ سان سوچی و همزمان با کودتای نظامیان میانمار از قدرت برکنار شد و تاکنون با ۱۱ اتهام کیفری مواجه است که دو اتهام مربوط به فساد و یک مورد هم مربوط به نقض اسرار دولتی است.

دولت غیرنظامی میانمار و پارلمان این کشور، در اول فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی با کودتای نظامیان سرنگون شدند و کودتاگران از آن زمان آنگ سان سو چی را به اتهامات گسترده‌ای از جمله نقض قانون اسرار رسمی، فساد و تقلب در انتخابات پاییز سال گذشته متهم کرده‌اند که در صورت مجرم شناخته شدن او در تمام موارد، خانم سو چی با ده‌ها سال زندان روبرو خواهد شد.

خانم سو چی که اکنون ۷۶ سال سن دارد، پیش از این طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ میلادی نیز برای مدتی طولانی در حبس خانگی بود.

او در آغازین ساعات ماه فوریه سال پس از آنکه ژنرال‌ها حکومتش را سرنگون کردند، بار دیگر بازداشت شد و با سرنگونی دولتش، عمر کوتاه حکومت دموکرات این کشور نیز پایان یافت.

محاکمه او در حالی برگزار شد که روزنامه‌نگاران از حضور در دادگاه‌های ویژه دولت نظامی میانمار منع شده‌اند و وکلای سوچی نیز اجازه صحبت با رسانه‌ها را ندارند.

بنا بر اعلام یک سازمان غیردولتی محلی فعال در زمینه حقوق بشر، از زمان وقوع کودتا تا کنون بیش از ۱۳۰۰ نفر در پی سرکوب مخالفان کشته و بیش از ۱۰ هزار نفر نیز بازداشت شده‌اند.