به گزارش رویترز، نیروهای امنیتی ترکیه موفق به کشف و خنثی سازی یک بمب در محل سخنرانی «رجب طیب اردوغان» در ولایت سیرت در جنوب این کشور شدند.

گفته شده که این بمب در یک ماشین پولیس کار گذاشته شده بود. بمب کشف شده همچنین از نوع کنترل از راه دور بوده است.

شبکه تلویزیونی ترکیه به نقل از برخی منابع و مقامات ترک اعلام کرد که پولیس سرگرم انجام تحقیقات برای یافتن مظنونین این حادثه است.

حمزه دا معاون حزب عدالت و توسعه ترکیه در مورد بمب گذاری که سخنرانی اردوغان را هدف قرار داده بود، به سرویس ترکی شبکه سی‌ان‌ان گفت: «آنها می‌خواستند در سخنرانی سیرت خرابکاری کنند. کسانی هستند که برای تخریب محیط صلح آمیز کشور تلاش می‌کنند.»

ترکیه طی چند هفته گذشته شاهد برگزاری چند نوبت تظاهرات علیه رجب طیب اردوغان به دلیل وضعیت اقتصادی بوده است.

طی یک سال گذشته حداقل در سه نوبت وزیر اقتصاد ترکیه تغییر پیدا کرده است و سه روز پیش نیز بانک مرکزی ترکیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد، در مقابل شکل‌گیری قیمت‌های ناسالم در بازارهای ارز مداخله خواهد کرد.

با کاهش و سقوط شدید ارزش پول ملی ترکیه، سرمایه‌گذاران ترک برای حفظ ارزش دارایی‌های خود تنها در یک هفته ۱.۷ میلیارد دالر ارز خارجی خریداری کرده‌اند.

طبق آخرین تخمین‌ها در حال حاضر شهروندان ترکیه ۲۳۴ میلیارد دالر ارز خارجی در اختیار دارند که این معادل نیمی از تمام سپرده‌های آنها می‌باشد.

هفته گذشته نیز منابع خبری از برگزاری تظاهرات علیه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اعتراض به سقوط ارزش لیر این کشور در مقابل دالر خبر دادند.

بر اساس این گزارش، کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کردند که تظاهرات کنندگان با سر دادن شعار علیه اردوغان، خواستار استعفای وی و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شدند.

فعالان شبکه‌های اجتماعی همچنین از اقدام پلیس ترکیه در بستن میدان تقسیم استانبول خبر دادند.

در همین حال، «کمال کیلیچدار اوغلو» و «میرال اکشنیر» رهبران دو حزب اصلی مخالف، اردوغان را به برگزاری انتخابات زودهنگام دعوت کردند.