محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که گفت‌وگوها میان نماینده‌گان طالبان و امریکا در دوحه جریان دارد.

سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان، روز دوشنبه، هشتم قوس گفت که در این گفت‌وگوها، خواسته‌ها و نگرانی‌های دو طرف در این به طور عمیق مورد بحث قرار می‌گیرند.

گفته شده است که اولویت گفت‌وگوهای طالبان با ایالات متحده، آزادسازی ذخایر بانکی است که ایالات متحده امریکا از آغاز حاکمیت طالبان، مسدود کرده است. علاوه بر این، به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیز در اولویت موضوعات مورد بحث قرار دارد.

پیش از گفت‌وگو با طرف امریکایی، هیأت طالبان در دو روز گذشته با نمایندگان اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد.

سرپرست وزارت خارجه طالبان و رئیس این هیئت در دوحه گفت که در این گفت‌وگوها روی موضوعات محتلف بحث شد و هر دو طرف روی برخی موارد به توافق رسیدند.

او افزود: «ما به این نتیجه رسیدیم که در قسمت افزایش کمک‌های بشردوستانه، بازگشایی دفاتر اتحادیه اروپا در افغانستان و برخی دیگر موضوعات پیشرفت‌هایی صورت گرفته است، همچنین قرار شد به برگزاری چنین نشست‌هایی ادامه دهیم و در آینده نیز نشست‌های مشابهی برگزار کنیم.»

اتحادیه اروپا پس از گفت‌وگو با طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته که طالبان در جریان مذاکرات در قطر خواستار همکاری برای ادامه فعالیت میدان‌های هوایی افغانستان شد.

در این اعلامیه آمده که این گفت‌وگو به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست بلکه بخشی از تعامل عملیاتی اتحادیه اروپا و برای منافع این اتحادیه و افغان‌ها است.

اداره اقدام خدمات خارجی اتحادیه اروپا افزود که هر دو طرف نسبت به وضعیت انسانی در افغانستان ابراز نگرانی کردند و با تاکید بر دوام خدمات بشردوستانه به افغانستان خواستار ارائه کمک‌های بین‌المللی با میکانیزم منظم و از طریق نهادهای غیر دولتی شدند.

در اعلامیه همچنان آمده، طالبان در این گفت‌وگوها وعده سپردند که علاوه بر تعهد خود به حاکمیت قانون و حکومت‌داری خوب، روند پرداخت حقوق و دستمزد تمام کارمندان دولتی را که از ماه می تاکنون حقوق نگرفته اند، از سر خواهد گرفت.

هیئت اتحادیه اروپا بر اهمیت دموکراسی در گفت‌وگوهای خود با طالبان تاکید کرد و خواستار اجرای هرگونه اصلاحات احتمالی قانون اساسی از طریق یک روند شفاف و مشارکتی شد.

اتحادیه اروپا از طالبان خواسته است تا اقدامات سریع، معنادار و قاطع را برای یک حکومت همه شمول انجام دهد تا جامعه افغانستان را بر اساس وابستگی‌های قومی، سیاسی و مذهبی نمایندگی کند.

اتحادیه اروپا در کنار آموزش زنان بر کار آنان نیز تاکید کرده و از طالبان خواسته است تا زنان را در بست‌های بلند استخدام کنند تا راه را برای آشتی ملی هموار کنند.